Η ομάδα μπάσκετ Παίδων της ΑΕΛ για την 2η αγωνιστική της Β' Φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος
Μπάσκετ Παίδων που διεξάγεται στην Θεσσαλονίκη επικράτησε του Πρωτέα Γρεβενών με 44-41, διπλασιάζοντας τις νίκες της, κάνοντας ταυτόχρονο σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης που οδηγεί στην τελική φάση και θα διεξαχθεί στην Χαλκίδα(18-22/6).Στην κορυφή του ομίλου η ΑΕΛ, επικράτησε στο κλειστό της Καλαμαριάς της ομάδας των Γρεβενών σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο αγώνας ξεκίνησε με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μπαίνουν πολύ πιο δυνατά σε αυτόν και με καλά οργανωμένες επιθέσεις πήραν μικρή διαφορά 7 πόντων (6-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αστοχία από πλευράς παικτών της ΑΕΛ συνεχίστηκε αλλά η άμυνα οργανώθηκε καλύτερα με συνέπεια η διαφορά να εκμηδενιστεί, τελειώνοντας το ημίχρονο με σκορ 18-20. Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλύτερες προϋποθέσεις θεάματος και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές. Η ευστοχία δεν αυξήθηκε ιδιαίτερα αλλά το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη, με την ΑΕΛ να κερδίζει την πρωτοπορία στο σκορ με 33 – 31. Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του κ.Βαγιόπουλου  παρασύρθηκαν στο σκληρό παιγνίδι του αντιπάλου και κάνοντας βιαστικές επιλογές υπέπεσαν σε αρκετά λάθη. Ο Πρωτέας πέρασε με 35-41 2:31 πριν το τέλος , όμως οι Παίδες της ΑΕΛ εφάρμοσαν πίεση σχεδόν σε όλο το μήκος του γηπέδου και ανάγκασαν τους αντιπάλους σε συνεχόμενα λάθη.  Μειώνοντας στο σκορ, πίστεψαν ότι δύσκολα μπορούν να χάσουν και μετέφεραν πίεση στον αντίπαλο. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό η ΑΕΛ ισοφάρισε, παίζοντας καλή άμυνα πήρε την τελευταία επίθεση, αλλά η επιλογή ήταν λανθασμένη. Με 10’’ να απομένουν ο Πρωτέας επιχείρησε να περάσει μπροστά αλλά παίκτης του έκανε βήματα. Η μπάλα στην ΑΕΛ, επαναφορά από πλάγια μετά από τάιμ άουτ, 3.7’’ στο ρολόι, ο Μπεχλιβάνος διείσδυσε και βρίσκοντας δύο αντιπάλους μπροστά του έδωσε πάσα στη κορυφή της ρακέτας στον Σπύρου ο οποίος σχεδόν με την κόρνα της λήξης ευστόχησε σε τρίποντο! Οι πανηγυρισμοί ήταν έξαλλοι για τους αθλητές της ΑΕΛ που κατάφεραν για άλλη μια φορά να δείξουν ότι διαθέτουν αγωνιστικότητα και μεγάλη θέληση για τη νίκη. Επόμενος αντίπαλος  οι Τιτάνες Δράμας την Παρασκευή 16:30. Οι βυσσινί με νίκη κλειδώνουν την πρόκριση στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 18-20, 33-31, 44-41

ΑΕΛ (Βαγιόπουλος): Σαριμπαλίδης 2, Γκουγκουλιάς 2, Χύτας, Τσαδήμας 9 (1), Σπύρου 10 (1), Μιχαήλ Λ., Μπεχλιβάνος 9, Ογρενάι, Ευαγγελούλης 2, Κολλάτος, Δάλλας 5, Μιχαήλ Κ., Κασσικός.