Στον τελικό Κυπέλλου με τους Tillsonburg Titans η ΑΕΛ Καναδά ηττήθηκε με 2-1, παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε. Η ήττα της περασμένης Τετάρτης από τους Πορτογάλους πέραν της στέρησης της ανόδου πρόσθεσε στην ομάδα άλλο ένα πρόβλημα, αφού μετά τον τραυματισμό του Μπρετ Μπλόντια ήρθε και αυτός του Στιβ Φλόιντ ο οποίος υπέστη τριπλό κάταγμα και το πόδι του τοποθετήθηκε στο γύψο. Αποδυναμωμένη η ΑΕΛ με 13 μόλις παίκτες παρόντες και χωρίς πολλές λύσεις, με την άμυνα να συλλαμβάνεται κοιμώμενη και να δέχεται το 1-0. Μια μικρή προσπάθεια αντίδρασης χωρίς αποτέλεσμα, τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και μια έξοχη εκτέλεση φάουλ απευθείας στα δίχτυα της εστίας του Τσιαπαλή στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, με το 2-0 σε βάρος της ΑΕΛ οι ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η ΑΕΛ δεν είχε κάτι να χάσει και αλλάζοντας το σύστημα σε 3-5-2 προσπάθησε να κερδίσει τον χώρου του κέντρου και να βγει με αξιώσεις στην επίθεση, χωρίς να το καταφέρει. Οι αντίπαλοι εκμεταλευόμενοι την ταχύτητα του Lingard έφτασαν δύο φορές κοντά στην επιτυχία, αλλά ο Τσιαπαλής απέκρουσε σωτήρια. Κάποια σουτ των παικτών της ΑΕΛ δεν απείλησαν την αντίπαλη εστία μέχρι που ο Πουλιάσης βρήκε τον τρόπο και με ψηλοκρεμαστό σουτ κατάφερε να μειώσει σε 2-1. Στη συνέχεια η ΑΕΛ πίεσε χωρίς αποτέλεσμα, οι αντίπαλοι προσπαθούσαν να κερδίσουν χρόνο και ο αγώνας έληξε βρίσκοντας τους Τιτάνες να πανηγυρίζουν και να σηκώνουν το κύπελλο και την ΑΕΛ μέσα στην απογοήτευση αφού σε τέσσερις μέρες χάθηκαν και οι δύο στόχοι. Πριν την απονομή του κυπέλλου βραβεύτηκε ο Πουλιάσης με το χρυσό παπούτσι ως πρώτος σκόρερ της κατηγορίας με 29 τέρματα. Η συζήτηση με τον προπονητή και ιδρυτή της ΑΕΛ Μίλτον Γουγουλιά έχει πάντα ενδιαφέρον όταν πρόκειται για τα βυσσινί. Έντονα προβληματισμένος και στενοχωρημένος για την απώλεια των στόχων της "πρωτάρας" ΑΕΛ, είναι σίγουρο ότι θα προσπαθήσει να βρει τις απαραίτητες λύσεις τόσο για το κλειστό πρωτάθλημα που θα αρχίσει το αργότερο εντός Νοεμβρίου όσο και για το υπαίθριο του επόμενου Μαΐου.