Την Πέμπτη (21/05) το βράδυ η ΑΕΛ Β' Καναδά‏ έδωσε τον πρώτο της αγώνα μπροστά στον κόσμο της, στο γήπεδο του ελληνικού κέντρου. Η δεύτερη ομάδα της ΑΕΛ συνεχίζει να εντυπωσιάζει αφού συνέτριψε την ιταλική ομάδα Curinga FC. Ο Άντονι Φλόριανσιτς πρώτος σκόρερ της κατηγορίας άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με συρτό σουτ 10 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει, αλλά δεν κατόρθωσε να διευρύνει το σκορ. Στο 4ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου παίκτης της ιταλικής ομάδας έκανε βουτιά με τον πλησιέστερο παίκτη της ΑΕΛ να βρίσκεται σε απόσταση τεσσάρων μέτρων και ο διαιτητής δώρισε ένα πέναλτι που - παρά της διαμαρτυρίες του προπονητή Μίλτον Γουγουλιά - εκτελέστηκε και έτσι προέκυψε το 1-1. Μετά από αυτό ο μέσος της ΑΕΛ Ντίνο Ζιρτιλίδης με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στους βυσσινί. Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει και δεν άργησε να αυξήσει τον δείκτη του σκορ με τον Μαρκ Μπίζμαρκ, για να έρθει και πάλι η σειρά του Φλόριανσιτς που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τελικό 4-1. Στο 85ο λεπτό ένα επικίνδυνο σουτ των Ιταλών από τα 20 μέτρα πέρασε μέσα από το τείχος, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Γιώργος Δαβάκος απεσόβησε την παραβίαση της εστίας του με θαυμάσια απόκρουση. Η ΑΕΛ προετοιμάζεται για τον αγώνα της επόμενης εβδομάδας με αντίπαλο την Hispanic C.