Την Τρίτη το βράδυ η ΑΕΛ Καναδά αγωνίστηκε στο πολωνικό γήπεδο με αντίπαλο τη Hispanic (Κολομβιανοί) και δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο μόνιμος εκτελεστής Κιθ Άντριου παίρνοντας τη μπάλα από τη δεξιά πτέρυγα και σουτάροντας στο αριστερό παραθυράκι της εστίας. Η ΑΕΛ διατηρούσε την κατοχή και συνέχισε να πιέζει την πολύ αδύναμη Κολομβιανή ομάδα, χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Στο 42ο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι και με εύστοχη εκτέλεση του Πέδρο Σιμόες προηγήθηκε στο ημίχρονο 0-2. Στο 54ο λεπτό ο Ντέμιαν Ντέβονις με ωραία σέντρα βρήκε τον Μαρκ Μπίζμαρκ ο οποίος με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3, για να αυξήσει στη συνέχεια σε 0-4 με τον Κρις Νικολακάκο σε αντεπίθεση. Στο 93ο λεπτό ο Κιθ Άντριου σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα βάζοντας τέλος στον εφιάλτη των Κολομβιανών με το τελικό σκορ 0-5. Μετά τον αγώνα ο προπονητής της ΑΕΛ Μίλτον Γουγουλιάς έκανε τα ακόλουθα σχόλια : "Παίξαμε καλά απόψε, απέναντι σε μια πολύ αδύναμη ομάδα, αλλά δεν κατεβήκαμε στο δικό τους επίπεδο. Για άλλη μια φορά χάσαμε πολλές ευκαιρίες και πρέπει να έχουμε καλύτερα τελειώματα. Υπάρχουν αρκετοί τραυματίες παίκτες, αλλά συνεχίζουμε να βρίσκουμε τρόπους να νικάμε. Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες". Η ΑΕΛ προετοιμάζεται για τον επόμενο αγώνα που θα γίνει την Τρίτη, 4 Αυγούστου, 20:30 στο γήπεδο του ελληνικού κέντρου.