Το βράδυ της Πέμπτης, 3 Σεπτεμβρίου 2015, η ΑΕΛ Καναδά ταξίδεψε στο Cove Road για να αντιμετωπίσει μια πολύ αδύναμη γερμανική ομάδα, παρά τις ελλείψεις των Κιθ Άντριου, Τζορτζ Χάβαρης, Άλι Μούσα και Κρις Νικολακάκου. Με την έναρξη του αγώνα και για όλο το πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ εγκαταστάθηκε έξω από την περιοχή των αντιπάλων έχοντας τρία (3) δοκάρια. Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό όταν ο μέσος της ΑΕΛ Στιβ Βεργέρης έβγαλε τη σέντρα στην περιοχή και ο επιθετικός Μπράιαν Νας με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε στο γήπεδο ακόμα πιο δυνατά, εκμεταλλεύτηκε την κακή οργάνωση των Γερμανών και έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Δύο (2) τέρματα από τον αρχηγό Πέδρο Σιμόες, άλλο ένα (1) από τον Μπράιαν Νας, καθώς και τους Λάρι Ρόσι και Φρανς Ενς διαμόρφωσαν το τελικό 0-6. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Μίλτον Τσιαπαλής πραγματοποίησε έξοχη απόκρουση στο δεύτερο ημίχρονο σε αντεπίθεση με δύο (2) Γερμανούς. Ήταν η δέκατη τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΛ σε ισάριθμους αγώνες, τρεις (3) αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος το οποίο ολοκληρώνεται στις 24 Σεπτεμβρίου. Παρότι χρειάζεται μόνο μια (1) νίκη για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια, στόχος της ομάδας είναι να επιτύχει το απόλυτο των δεκαέξι (16) νικών. Η ΑΕΛ θα ήθελε να εκφράσει τις θερμές της ευχαριστίες στον χορηγό της Christopher Uegboye (Barister and Solicitor - Ποινικολόγος) για την ευγενική του υποστήριξη. Η ΑΕΛ προετοιμάζεται για τον επόμενο αγώνα που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη, 9 Σεπτεμβρίου στις 20:00, στο γήπεδο του ελληνικού κέντρου με αντίπαλο την Curinga B.