Συμπληρώθηκαν την Κυριακή 6 Μαρτίου 2016, 31 χρόνια, από την στιγμή που η ομάδα της ΑΕΛ μεσουρανούσε και στην Ευρώπη, γράφοντας χρυσές σελίδες στη μεγάλη της ιστορία. Συγκεκριμένα ήταν 6 Μαρτίου του 1985, όταν η ΑΕΛ για το Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης, για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, αντιμετώπιζε τη σπουδαία Ντιναμό Μόσχας, των Βαλέρι Γκαζάεφ, Αλεξάντρ Γκολόβνια, Αλεξάντρ Μπόροντιουκ και του ελληνικής καταγωγής Αλεξάντερ Καψάλης. Οι «βυσσινί» παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο, προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα, χωρίς τελικά να τα καταφέρουν. Ο Κμιέτσικ είχε φάουλ στο δεξί δοκάρι στο 24’, ενώ ο Ανταμτσικ έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά το παιχνίδι έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ηττήθηκε με 1-0 και αποκλείστηκε στη ρεβάνς με ένα γκολ του Φομίτσεφ στο 61'. Η ΑΕΛ του Αντρεϊ Στρεϊλάου χάνει μεγάλες ευκαιρίες στο τέλος, αλλά δεν βάζει το χρυσό γκολ που θα της έδινε το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Εάν περνούσε, θα αντιμετώπιζε τη Ραπίντ Βιέννης στα ημιτελικά και είχε την ευκαιρία να φτάσει στον τελικό κόντρα στην πανίσχυρη εκείνη την περίοδο Έβερτον στο Ρότερνταμ.

*Απολαύστε ξανά στα βίντεο παρακάτω, πως η ΑΕΛ ήρθε ισόπαλη με την Ντιναμό Μόσχας στο στάδιο Αλκαζάρ, για το τρίτο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων.