Σημαντική επιτυχία για τα τμήματα υποδομής μπάσκετ της Α.Ε.Λ., καθώς χθες οι Πρωταθλητές Λάρισας Έφηβοι νίκησαν στον ημιτελικό Θεσσαλίας την ομάδα της Φαλώρειας με σκορ 68-63 και προκρίθηκαν στον τελικό. Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό των Σοφάδων και ήταν αμφίρροπος και συναρπαστικός. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από την αρχή στο σκορ, με την ΑΕΛ να διατηρεί σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του μικρό προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους βυσσινί μπροστά με 16-13, ενώ στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο (ημίχρονο 37-35). Στην τρίτη περίοδο, η Α.Ε.Λ. άρχισε να διευρύνει τη διαφορά, φθάνοντας την μέχρι και στους 11 (59-48), για να ακολουθήσει στα τελευταία λεπτά η προσπάθεια της αντιπάλου να ισοφαρίσει. Με ψυχραιμία και σοβαρότητα, οι Έφηβοι της Α.Ε.Λ. δεν έκαναν λάθη και διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ, σιγουρεύοντας στο τελευταίο λεπτό τη νίκη εν μέσω πανηγυρισμών. Ο τελικός, ο νικητής του οποίου κερδίζει εκτός του τίτλου και ένα εισιτήριο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, θα διεξαχθεί κατά πάσα πιθανότητα στις 13 Απριλίου, με αντίπαλο το νικητή Γ.Σ.Βόλου - Ολυμπιακό Καρδίτσας.
Δεκάλεπτα: 16-13, 37-35, 56-48, 68-63

Α.Ε.Λ. (Βαγιόπουλος): Σαριμπαλίδης Γ. 10 (2), Λαλάκης 7, Παπαϊωάννου 9(3), Τσαδήμας 8, Χρόνης, Τζήμας 17(2), Μπεχλιβάνος 6(1), Σταθάκος 8, Μαργαρίτης, Καλαμάκης, Μπερδάνης 3.

Φαλώρεια Α.Σ.Κ. (Ευαγγελακόπουλος): Βλαχοκώστας 6(1), Πιτσαρής, Κολότσιος 15(2), Μπέφας 3, Λιατίφης, Αλεξίου 6(2), Σούλκο 29(1), Πολύζος, Γκιούρκης, Ζαμπούρας, Κατσαδούρος 4.