Σαν σήμερα στις 25 Μαΐου, πριν από 11 χρόνια (2005) η ΑΕΛ κέρδιζε την Προοδευτική με 3-1 και κατακτούσε το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής και την πολυπόθητη άνοδο στην Α' Εθνική. Η «Βασίλισσα του Θεσσαλικού κάμπου» μετά από 9 ολόκληρα χρόνια είχε επιστρέψει στα μεγάλα σαλόνια του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Παρουσία περίπου 20.000 φιλάθλων της, η ομάδα του κάμπου νικάει με 3-1 την Προοδευτική και κατακτά την 1η θέση και το εισιτήριο για τα μεγάλα σαλόνια της Α' Εθνικής. Τα εισιτήρια που είχαν κοπεί σε εκείνη τη φιέστα ανόδου ήταν 14.122 και είχαν εισπραχθεί 135.423 ευρώ, χωρίς στον αριθμό των εισιτηρίων να προσμετρώνται, τα παιδιά, τα εισιτήρια διαρκείας, οι κάρτες ελευθέρας εισόδου και οι προσκλήσεις. Ένα μοναδικό sold out, οι φίλαθλοι των «βυσσινί» είχαν εξαντλήσει όλα τα εισιτήρια σχεδόν μία εβδομάδα πριν την αναμέτρηση! Το σκορ άνοιξε για την ΑΕΛ στο 10ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Μπαχράμη. Ο Ρολάντ Ζαϊμι είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την Προοδευτική στο 32ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Δώνη, αρχικά διπλασίασε τα τέρματα της στο 63' με γυριστό του Θωμά Κυπαρίσση και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θανάσης Παλαιολόγος με σουτ από κοντά έκανε το τελικό 3-1.