Η ΑΕΛ νίκησε 1-0 τη Ζάκυνθο στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Football League και εξασφάλισε έτσι την άνοδο στη Super League! Οι "βυσσινί" επιστρέφουν στην Superleague μετά τη σεζόν 2010-2011. Στο 71ο λεπτό, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ των «βυσσινί», ο Βαρέλα, ανέλαβε να το εκτελέσει και... πλήγωσε την πρώην ομάδα του, καθώς νίκησε τον Παπαδόπουλο και άνοιξε το σκορ στο 72 λεπτό.
Ζάκυνθος (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Παπαδόπουλος, Κυριακίδης, Ζέλιος (53' Κρολ), Τσιάμης, Βοσνακίδης, Αποστόλου, Ρ. Πέττας (79' Κάρδαρης), Ορφανίδης, Κουρέλλας, Ζαϊρί, Σταματής.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Βέρτζος, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Μπανούσης, Αναστασόπουλος (53' Λαμπρόπουλος), Κουτσιανικούλης (83' Ρέντζας), Βαρέλα, Μαρουκάκης (67' Πάτο), Καπός.