Παρουσιάζοντας καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και μέτριο στο δεύτερο η ΑΕΛ ηττήθηκε με 2-1 από τη Ξάνθη, σε φιλική αναμέτρηση στο AEL FC ARENA. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Nίκο Βαρέλα στο 8 λεπτό. Η Ξάνθη ισοφάρισε με πέναλτι του Νιέρο στο 65 λεπτό, ενώ έκανε την ανατροπή με κεφαλιά του Γιουνές στο 76 λεπτό. Δοκάρι είχε στο 85 λεπτό η Ξάνθη με το Λισγάρα.
ΑΕΛ (Άγγελος Αναστασιάδης) α’ μέρος: Ντεγκρά, Ναβάρο, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Οούσου, Γκόλιας, Φατιόν, Ουρτάδο, Ντέλετιτς, Βαρέλα, Ναζλίδης.
ΑΕΛ β’ μέρος: Καβουσάκης, Ρέντζας, Μονιάκης, Σουλιώτης, Φάρκας, Λαμπρόπουλος, Σονό, Αναστασόπουλος, Καπός, Μασούρας, Μαρουκάκης

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης (71’ Παπαγεωργίου), Φλίσκας 71’ Λισγάρας), Καρασαλίδης (71’ Σβάρνας), Γουάλας (71’ Κολλαράς), Καμαρά (71’ Ντε Λούκας), Βασιλακάκης (71’ Λουσέρο), Σολτάνι (68’ Τριάδης), Νιέτο (71’ Κώστας), Ορφανίδης (71’ Μελισσόπουλος), Ράνος (71’ Γιουνές).