Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Ανδρική ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΛ το απόγευμα του Σαββάτου (21/01) στην Λάμια, επικρατώντας του Φιλαθλητικού με 0-3 σετ. Με την Νίκη αυτή οι βυσσινί προηγούνται στην βαθμολογία με 20 βαθμούς.
Η Μeditrust ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας γρήγορα να πάρει προβάδισμα με 4-1. Ο Φιλαθλητικός επιχείρησε να αντιδράσει, οι βυσσινί ωστόσο εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες του και κατάφεραν να διατηρήσουν το κεφάλι σε όλο το σετ (9-4, 14-7, 18-8, 21-10), φτάνοντας δίκαια στο 1-0 με σκορ 25-11.

Χωρίς μεγάλες διαφορές από το πρώτο σετ, η ΜeditrustΑΕΛ έκτισε ένα προβάδισμα (13-8), το οποίο διατήρησε και πάλι (16-10, 19-14), φτάνοντας στο 2-0 με 25-15.

Ο Φιλαθλητικός μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 7-5. Μάλιστα, διατήρησε τη διαφορά (15-12, 19-16). Η ΜeditrustΑΕΛ ωστόσο, ανέβασε ρυθμούς, ισοφάρισε σε 19-19 και πέρασε μπροστά με 20-19. Αφού λοιπόν, έδειξε... μέταλλο, έφτασε στο 25-21 και έκανε το 3-0.

Ο Νίκος Καλαθάς δήλωσε: Στο πρώτο παιχνίδι για το 2017 και μετά από μεγάλη παύση από αγώνες πρωταθλήματος λόγο Χριστουγέννων και καιρικών συνθηκών καταφέραμε με πολύ μέτρια εμφάνιση και απουσίες να επικρατήσουμε. Προσπαθούμε να βρούμε ρυθμούς έχοντας στραμμένη τη προσοχή μας στα επόμενα 3 ντέρμπυ που ακολουθούν καθώς μπαίνουμε στον δεύτερο γύρο.

Τα σετ: 11-25,15-25,21-25

Φιλαθλητικός Λαμίας : Μαυραδάς, Κατρής, Αθανασίου, Κουτσόβουλος, Σταθόπουλος, Τσέτσος, Τζουβάρας, Κοτσίλης, Κουφιώτης.

Μeditrust ΑΕΛ: (Kαλαθάς) Μπαλασάς, Δορδοκίδης, Αρχοντής , Λεβέντης, Κατσιγιάννης ,Σαμιώτης , Παπαστεργίου, Μακρής, Τσιώλης ,Γρούσπας, Δημόπουλος, Γραμμένος.