Με απουσίες θα παραταχθεί η ΑΕΛ, στο εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος της Super League με τον ΠΑΟΚ, που θα γίνει στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, την Κυριακή (02/04, 17:15) στο γήπεδο Τούμπας. Ο Θοδωρής Βουτυρίτσας ανέλαβε χρέη προσωρινού προπονητή στην ΑΕΛ μετά την παραίτηση του Σάκη Τσιώλη, με τους «βυσσινί» να συνεχίζουν την προετοιμασία τους για το ματς με τον ΠΑΟΚ. Ο διεθνής άσος της ΑΕΛ, Ανδρέας Αβραάμ, επιστρέφει στις προπονήσεις, μετά την συμμετοχή του στην Εθνική Κύπρου, ενώ ο Γιάνις Ικάουνιεκς, συνεχίζει να έχει υποχρεώσεις με την Εθνική ομάδα της Λετονίας και θα απουσιάζει από τις επόμενες προπονήσεις της ΑΕΛ. Ο αριστερός χαφ της ΑΕΛ, Ανδρέας Αβραάμ, έπαιξε στην εντός έδρας ισοπαλία της Εθνικής Κύπρου με την Εσθονία. Για 20 λεπτά αγωνίστηκε ο άσος της ΑΕΛ, Ανδρέας Αβραάμ, ο οποίος πέρασε στη θέση του Στυλιανού στο 72ο λεπτό. Ο άλλος διεθνής της ΑΕΛ, Γιάνις Ικαούνιεκς, έμεινε στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου στην εκτός έδρας ήττα της Εθνικής Λετονίας, με 1-0 από την αντίστοιχη της Ελβετίας. Θυμίζουμε ότι υπάρχει διεθνής φιλικός αγώνας, την Τρίτη 28/03/2017 στην Τυφλίδα, μεταξύ Γεωργίας και Λετονίας. Οι Λελογκονόλο Μασαλέσα, Τικίτο, προσπαθούν σταδιακά, να ανεβάσουν στροφές και να επιστρέψουν στις κανονικές προπονήσεις, ενώ εκτός παραμένει ο τραυματίας Ντοντό. Τέλος ο Πάβολ Φάρκας, ο Αντνάν Αγκάνοβιτς και ο Νίκος Αναστασόπουλος θα εκτίσουν, της ποινή της τιμωρίας τους, από κάρτες, στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΠΑΟΚ, για την 26η αγωνιστική, που θα γίνει την Κυριακή 2 Απριλίου 2017, στο γήπεδο της Τούμπας.