Σ' έναν πολύ σφιχτό αγώνα, η ΑΕΛ Καναδά, δεν κατάφερε να σηκώσει το τρίτο συνεχόμενο κύπελλο στην ιστορία της, χάνοντας στη διαδικασία των πέναλτι. Παρά τις απουσίες των Σιμόες και Ρόσι, η ΑΕΛ ήταν σαφώς ανώτερη του Απόλλωνα, έχοντας 60% κατοχή, αλλά και πολλές χαμένες ευκαιρίες που ήταν ο καθοριστικός παράγοντας της μη κατάκτησης του κυπέλλου. Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με σουτ πίσω από τη γραμμή του κέντρου, αφού ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έκανε κακό υπολογισμό της μπάλας. Η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Άντριου και το ημίχρονο έληξε 1-1. Στην επανάληψη η ΑΕΛ είχε πολλές ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά οι προσπάθειες των παικτών κατέληγαν εκτός στόχου. Στο 8ο λεπτό ο Βεργυρής έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΛ με 1-2, αλλά οκτώ λεπτά πριν τη λήξη ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 2-2 και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.
Η σειρά των πέναλτι
Απόλλωνας - 1-0
ΑΕΛ             -  1-1 (Πατσέκο)
Απόλλωνας - απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ
ΑΕΛ              - απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα (Χάβαρης)
Απόλλωνας - 1-2
ΑΕΛ              - απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα (Παρκ)
Απόλλωνας - 1-3
ΑΕΛ              - 2-3 (Μάρλοου)
Απόλλωνας - 3-4

Κυπελλούχος τρίτης κατηγορίας MMSL ο Απόλλωνας.
Μετά τον αγώνα ο προπονητής της ΑΕΛ Μίλτον Γουγουλιάς ανέφερε:
«Θέλω να συγχαρώ τον Απόλλωνα τόσο για την κατάκτηση του κυπέλλου όσο και του πρωταθλήματος. Θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλο τον κόσμο μας τόσο στον Καναδά όσο και στην Ελλάδα για το απογοητευτικό αποτέλεσμα και που δεν καταφέραμε να φέρουμε άλλο ένα κύπελλο. Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη της απώλειας. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες της ΑΕΛ για την εμφάνισή τους. Είμαστε σαφώς καλύτερη ομάδα απόψε, αλλά δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Κάποιος καρδίζει, κάποιος χάνει. Έχουμε βρεθεί και στις δύο πλευρές της διαδικασίας των πέναλτι, αλλά απόψε είμασταν στην πλευρά των χαμένων. Είναι ένα πολύ πικρό συναίσθημα. Οι παίκτες μου άξιζαν τη νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω όλο τον κόσμο μας στην Ελλάδα και τον Καναδά για την συνεχή υποστήριξή τους. Θα σας κάνουμε περήφανους στην ανοιχτή περίοδο.