Παρασκευή, 9 Ιουνίου 2017, τέταρτη αγωνιστική του ανοιχτού πρωταθλήματος MMSL και η ΑΕΛ αγωνιζόμενη στο γήπεδό της, μπροστά στον κόσμο της που ήρθε να την υποστηρίξει, σε μια υπέροχη βραδιά, με την θερμοκρασία στους 21 βαθμούς, αντιμετώπισε την Ιρλανδική Lucan την οποία υπέταξε με 5-0, πετυχαίνοντας το 4 στα 4.
Ο αγώνας δεν άρχισε με μεγάλο ενθουσιασμό αφού οι φιλόξενούμενοι έπαιξαν ένα πολύ ασφυκτικό μαν του μαν, ενώ οι βυσσινί δεν ξεκίνησαν δυνατά. «Φαινόμασταν να παίζουμε στο επίπεδό τους και αυτό είναι ανησυχητικό. Δεν θέλω να είμαστε απογοητευμένοι», δήλωσε ο προπονητής της ΑΕΛ Μίλτον Γουγουλιάς. Η ΑΕΛ είχε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε άνετα να προηγηθεί με 5-0, αντί του 2-0 με το οποίο πήγε στην ανάπαυλα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ανάλογο του πρώτου. Η Lucan δεν απείλησε ποτέ και οι λίγες ευκαιρίες που είχε εξουδετερώθηκαν από τον τερματοφύλακα Δαβάκο. Η ΑΕΛ συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, είχε την κατοχή κατά 65%, τον έλεγχο και την ανάπτυξη με τη μπάλα και ικανοποιούσε τον κόσμο της. Το τέρμα της βραδιάς ήρθε από εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα έφτασε στο βάθος της μεγάλης περιοχής και ο αμυντικός της ΑΕΛ και αγαπημένος του κόσμου της Μιχαλόπουλος με υπέροχη καμπύλη στην μπάλα την πέρασε επάνω από τον τερματοφύλακα, πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην τρέχουσα περίοδο δημιουργώντας ντελίριο ενθουσιασμού και ικανοποίησης στον κόσμο. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ΑΕΛ νικήτρια με 5-0 διατηρώντας ανέπαφο το ρεκόρ της. Σκόρερ των τερμάτων της ΑΕΛ Άντριου (2), Τζ. Ολιβέιρα, Μιχαλόπουλος, Σιμόες. Ανέπαφη εστία για τον Δαβάκο. Μετά τον αγώνα ο προπονητής της ΑΕΛ, Μίλτον Γουγουλιάς δήλωσε: «Θέλω να συγχαρώ όλους τους παίκτες απόψε. Νικήσαμε καινπήραμε τους τρεις βαθμούς. Θέλω να δω να αποτελειώνουμε τους αντιπάλους μας, ειδικότερα τους πλέον αδύναμους, πολύ νωρίτερα και να μην τους αφήνουμε να παραμένουν στο παιχνίδι. Δεν απειληθήκαμε στον αποψινό αγώνα. Η αμυντική μας γραμμή ήταν υπέροχη. Μιχαλόπουλος, Κερ, Χάβαρης, Μούσα και Πατσέκο ήταν σαν τείχος. Δεν πέρασε τίποτα. Η ταχύτητα των ακραίων επιθετικών, η σκληρή δουλειά των μέσων και η εκτελεστική δεινότητα των επιθετικών μας σίγουρα εκμηδένισε την Lucan. Έχουμε μια πολύ δύσκολη εβδομάδα μπροστά μας με δύο αγώνες. Την Τρίτη για το κύπελλο και την Παρασκευή για το πρωτάθλημα θα ταξιδέψουμε στο North West του London για ν' αγωνιστούμε με την ίδια ομάδα. Το κύριο μέλημά μου είναι να διατηρήσω τους παίκτες μου φρέσκους και υγιείς. Δεχόμαστε πολλή πίεση αυτή την περίοδο. Είμαστε οι υπερασπιστές του κυπέλλου MMSL. Έχουμε δύο συνεχείς αήττητες περιόδους. Είμαστε οι κάτοχοι του ρεκόρ με τα περισσότερα τέρματα που έχουν επιτευχθεί. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι μπορούμε να υπερασπιστούμε τους τίτλους πρωταθλητή, κυπελλούχου και να πετύχουμε άλλη μια αήττητη περίοδο. Είναι πραγματικά μια απλή συνταγή: Κάθε παίκτης κατανοεί και παίζει τον ρόλο του και παίζει το ποδόσφαιρο της ΑΕΛ. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας». Αξιοσημείωτο είναι ότι η ΑΕΛ μπορεί αυτή την περίοδο να καταφέρει κάτι που δεν έχει πετύχει καμία άλλη ομάδα στην ιστορία του MMSL. Η τελευταία ήττα που γνώρισε ήταν στις 3 Σεπτεμβρίου 2014 (1-0 από τους Αλβανούς, εκτός έδρας) και αν τερματίσει αήττητη θα έχει καταφέρει να διατηρήσει το αήττητο για τρεις συνεχόμενες περιόδους. Όντως πολύ εντυπωσιακό!!!