Στο παραπάνω γράφημα απεικονίζονται τα στοιχεία με τις είκοσι επτά (27) πρεμιέρες της ΑΕΛ στην Α’ εθνική.
Από τα τριάντα τέσσερα (34) τέρματα υπέρ τα δεκαοκτώ (18) έχουν επιτευχθεί από δεκατρείς (13) Έλληνες, ενώ ισάριθμοι αλλοδαποί έχουν πετύχει τα υπόλοιπα δεκαέξι (16).
Άλλη μία φορά έχουν συναντηθεί σε πρεμιέρα Ολυμπιακός και ΑΕΛ στο γήπεδο του πρώτου. Ήταν 3 Σεπτεμβρίου 1979 όταν η ΑΕΛ είχε επανέλθει στην Α’ εθνική. H ΑΕΛ του Μίλαν Ρίμπαρ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, προηγήθηκε με τον Υφαντή στο 25’, αλλά δύο λεπτά αργότερα (27’) ο Αντ. Αντωνιάδης ισοφάρισε με πέναλτι σε 1-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 (48’ Αντωνιάδης, 55’ Περόνε), αλλά οι «βυσσινί» δεν εγκατέλειψαν. Στο 73’ με τον αείμνηστο Δημήτρη Κουκολίτσιο αφού πέρασε όλη την άμυνα η ΑΕΛ μείωσε σε 3-2, στο 77’ ένας άλλος αείμνηστος ο Δημήτρης Μουσιάρης με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε σε 3-3, αλλά ένα λεπτό αργότερα (78’) ο Καραβίτης έγραψε το τελικό 4-3 χρησιμοποιώντας το χέρι του!
Η ΑΕΛ έχει αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό σε πρεμιέρα άλλες δύο φορές στο Αλκαζάρ μετρώντας ισάριθμες νίκες (2-1, 3-1)
Οι δεκατέσσερις (14) από τις είκοσι επτά (27) πρεμιέρες της ΑΕΛ ήταν εκτός έδρας.
Στους αγώνες αυτούς:
αντιμετώπισε τρεις φορές τον Πανιώνιο και ισάριθμες τον ΠΑΟΚ,
σκόραρε δεκατέσσερις (14) φορές, αλλά είδε την μπάλα στην εστία της τέσσερις (4) περισσότερες (18),
τα δεκατέσσερα (14) τέρματα έχουν πετύχει δεκατρείς (13) παίκτες, εκ των οποίων έξι (6) αλλοδαποί,
μόνο ένας παίκτης (Μίλος) κατάφερε να πετύχει δύο (2) τέρματα σε έναν αγώνα (1993-94, Νάουσα – ΑΕΛ 2-3),

δέχεται τα περισσότερα τέρματα (6) στο δεκαπεντάλεπτο 46-60, ενώ σκοράρει περισσότερο (4) μεταξύ 61-75,
έχει ευστοχήσει σε δύο πέναλτι (Μουσιάρης, Αγορογιάννης), αλλά έχει δεχτεί ισάριθμα,
έχει δεχτεί δύο τέρματα από παίκτες της (Δράμαλης, Κυριλλίδης), σε δύο αγώνες που ηττήθηκε, με τον ίδιο αντίπαλο (ΠΑΟΚ), με διαφορά ενός τέρματος (3-2, 2-1)
έχει πετύχει τρεις (3) νίκες, τέσσερις (4) αγώνες έληξαν ισόπαλοι, ενώ γνώρισε έξι (6) φορές την ήττα,
η τελευταία ήττα που γνώρισε ήταν την περίοδο 1990-91 (ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 2-1), ενώ στη συνέχεια επί πέντε (5) περιόδους η ΑΕΛ παραμένει αήττητη με τα αποτελέσματα να εναλλάσσονται μεταξύ ισοπαλίας και νίκης (1992-93 Ξάνθη - ΑΕΛ 0-0, 1993-94 Νάουσα - ΑΕΛ 2-3, 2005-06 Πανιώνιος - ΑΕΛ 1-1, 2007-08 Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΛ 0-1, 2009-10 Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΛ 0-0)