Ανακοινώθηκαν από την ΚΕΔ/ΕΠΟ οι διαιτητές, βοηθοί διαιτητές και παρατηρητές διαιτησίας για τους αγώνες της 1η αγωνιστικής των ομίλων, του Κυπέλλου Ελλάδας περιόδου 2017-2018. Ο 36χρονος ρέφερι, Πραξιτέλης Ζαχαριάδης, γυμναστής στο επάγγελμα, από το Σύνδεσμο Μακεδονίας, κλήθηκε να διαιτητεύσει την εκτός έδρας αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο "Απόστολος Νικολαΐδης" (Τετάρτη 30/09, 20:30). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο συγκεκριμένος διαιτητής είχε σφυρίξει την ΑΕΛ την σεζόν 2017-2018, στο εντός έδρας παιχνίδι στο AEL FC ARENA με τον Αστέρα Τρίπολης (28/08/2017) που είχε λήξει ισόπαλος με 1-1. Βοηθοί του ο Ηλίας Αλεξέας, από τον σύνδεσμο Μεσσηνίας και ο Κωνσταντίνος Νικολαΐδης από τον σύνδεσμο Μακεδονίας. Τέταρτος θα είναι ο Άγγελος Ζαραβινός από την Ένωση Αθήνας και τέλος παρατηρητής ορίστηκε ο Σταύρος Φλώτσιος από τον σύνδεσμο Βοιωτίας.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων:
Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2017
16.00 Αιγινιακός - Απόλλων Καλαμαριάς
Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Δεμερτζής (Πέλλας), Κεσισόγλου (Πέλλας)
4ος: Σιδηρόπουλος (Πέλλας)
16.00 Πανσερραϊκός - Εργοτέλης
Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Αινάλης (Μακεδονίας)
4ος: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
18.15 Ξάνθη - Παναιτωλικός
Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Κελάζογλου (Χαλκιδικής), Σάββας (Σερρών)
4ος: Κοτσάνης (Δράμας)
20.30 Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης
Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)
Βοηθοί: Πήττας (Ηλείας), Κωνστάντιος (Εύβοιας)
4ος: Κορδολαίμης (Ανατολικής Αττικής)
Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017
16.00 Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Κουράκης (Ηρακλείου), Γεωργακόπουλος (Πειραιά)
4ος: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
16.00 Ατρόμητος - Κέρκυρα
Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής)
4ος: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)
18.15 ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός
Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Βασιλόπουλος (Έβρου)
4ος: Κιοτζένης (Ξάνθη)
18.15 Παναχαϊκή - Αναγέννηση Καρδίτσας
Διαιτητής: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)
4ος: Κακρίδης (Κορινθίας)
20.30 Παναθηναϊκός - ΑΕΛ
Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Νικολαΐδης (Μακεδονίας
4ος: Ζαραβινός (Αθηνών)
20.30 ΑΕΚ - Λαμία
Διαιτητής: Στυλιαράς (Αιτ/νιας)
Βοηθοί: Ποντίκης (Πρέβεζας), Κόντιζας (Πειραιά)
4ος: Μακρυπόδης (Αχαΐας)
Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2017
16.00 Σπάρτη - Τρίκαλα
Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Κύριος (αρκαδίας), Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας)
4ος: Γκοβέσης (Αρκαδίας)
16.00 Κισσαμικός - Αχαρναϊκός
Διαιτητής: Κουναλάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)
4ος: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
16.00 Πανιώνιος - ΠΑΣ Γιάννινα
Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής), Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)
4ος: Αντιπαριώτης (Ανατολικής Αττικής)
18.15 Καλλιθέα - Απόλλων Λάρισας
Διαιτητής: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής)
Βοηθοί: Μήταρης (Ανατολικής Αττικής), Κάλλης (Ανατολικής Αττικής)
4ος: Δημητρόπουλος (Δυττικής Αττικής)
20.30 Παναιγιάλειος - Άρης
Διαιτητής: Αδαμόπουλος (Ζακύνθου)
Βοηθοί: Καλαμπόκης (Αιτ/νιας), Ψαρρής (Ζακύνθου)
4ος: Κέκελος (Αιτ/νιας)
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων:
Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2017
16.00 Αιγινιακός - Απόλλων Καλαμαριάς
Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Δεμερτζής (Πέλλας), Κεσισόγλου (Πέλλας)
4ος: Σιδηρόπουλος (Πέλλας)
16.00 Πανσερραϊκός - Εργοτέλης
Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Αινάλης (Μακεδονίας)
4ος: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
18.15 Ξάνθη - Παναιτωλικός
Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Κελάζογλου (Χαλκιδικής), Σάββας (Σερρών)
4ος: Κοτσάνης (Δράμας)
20.30 Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης
Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)
Βοηθοί: Πήττας (Ηλείας), Κωνστάντιος (Εύβοιας)
4ος: Κορδολαίμης (Ανατολικής Αττικής)
Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017
16.00 Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Κουράκης (Ηρακλείου), Γεωργακόπουλος (Πειραιά)
4ος: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
16.00 Ατρόμητος - Κέρκυρα
Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής)
4ος: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)
18.15 ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός
Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Βασιλόπουλος (Έβρου)
4ος: Κιοτζένης (Ξάνθη)
18.15 Παναχαϊκή - Αναγέννηση Καρδίτσας
Διαιτητής: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)
4ος: Κακρίδης (Κορινθίας)
20.30 Παναθηναϊκός - ΑΕΛ
Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Νικολαΐδης (Μακεδονίας
4ος: Ζαραβινός (Αθηνών)
20.30 ΑΕΚ - Λαμία
Διαιτητής: Στυλιαράς (Αιτ/νιας)
Βοηθοί: Ποντίκης (Πρέβεζας), Κόντιζας (Πειραιά)
4ος: Μακρυπόδης (Αχαΐας)
Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2017
16.00 Σπάρτη - Τρίκαλα
Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Κύριος (αρκαδίας), Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας)
4ος: Γκοβέσης (Αρκαδίας)
16.00 Κισσαμικός - Αχαρναϊκός
Διαιτητής: Κουναλάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)
4ος: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
16.00 Πανιώνιος - ΠΑΣ Γιάννινα
Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής), Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)
4ος: Αντιπαριώτης (Ανατολικής Αττικής)
18.15 Καλλιθέα - Απόλλων Λάρισας
Διαιτητής: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής)
Βοηθοί: Μήταρης (Ανατολικής Αττικής), Κάλλης (Ανατολικής Αττικής)
4ος: Δημητρόπουλος (Δυττικής Αττικής)
20.30 Παναιγιάλειος - Άρης
Διαιτητής: Αδαμόπουλος (Ζακύνθου)
Βοηθοί: Καλαμπόκης (Αιτ/νιας), Ψαρρής (Ζακύνθου)
4ος: Κέκελος (Αιτ/νιας)