Την ήττα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΛ, στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης, από την Καστοριά με 71-63, «πληρώνοντας» με τον τρόπο αυτό το πολύ κακό της πρώτο ημίχρονο, αλλά και την αστοχία της έξω από την γραμμή των τριών πόντων. Παρά την υπερπροσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του Χρήστου Χασανίδη στο δεύτερο ημίχρονο να «γυρίσουν» το ματς, δεν τα κατάφεραν, αν και έφτασαν σε …απόσταση αναπνοής τον αντίπαλό τους. Οι βυσσινί μπήκαν πολύ νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και κάνοντας πολλά λάθη τόσο στο επιθετικό, όσο και στο αμυντικό τους παιχνίδι έδωσαν την δυνατότητα στην Καστοριά να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στα μισά της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 11-6, ενώ με την συμπλήρωση 10’ αγώνα πήραν διψήφια διαφορά πόντων (19-9). Αν και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι βυσσινί κατάφεραν να μειώσουν σε 22-16, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς τα πολλά λάθη έδιναν εύκολους πόντους στον αντίπαλο και η Καστοριά πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 39-25 υπέρ της. Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά «άγγιξε» τους 20 πόντους (44-25) για τους φιλοξενούμενους. Στο σημείο εκείνο η ΑΕΛ παρουσίασε το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο και «τρέχοντας» ένα σερί 10-0 υπέρ της μπήκε ξανά στο ματς, καταφέρνοντας μάλιστα να μειώσει σε 46-42 60’’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου που ολοκληρώθηκε με σκορ 50-44 για την ομάδα της Καστοριάς. 7:42’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης η ΑΕΛ μείωσε και πάλι στους τέσσερις πόντους (52-48), αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την …ανατροπή καθώς τα ποσοστά των παικτών έξω από τα 6.75 ήταν κάκιστα. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Οι βυσσινί δεν παράτησαν ποτέ το ματς και 47’’ πριν το τέλος μείωσαν σε 66-61, αλλά και πάλι η αστοχία δεν επέτρεψε στους βυσσινί να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Το τελικό 71-63 έδωσε στην Καστοριά τη νίκη.

Δηλώσεις Χρήστος Χασανίδης: «Ουσιαστικά πληρώσαμε το κακό μας πρώτο ημίχρονο και την αστοχία μας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι, κάναμε πολλά λάθη που έδωσαν στον αντίπαλό μας την δυνατότητα να πετύχει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώσαμε πολύ την άμυνά μας και από εκεί αντλήσαμε δύναμη για να μειώσουμε την διαφορά, αλλά με 22% ποσοστό στο τρίποντα δεν μπορέσαμε να κάνουμε τίποτε περισσότερο. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε σήμερα στο γήπεδο και συνεχίζει να μας στηρίζει».