Το πρώτο επίσημο παιχνίδι είχε διεξαχθεί στο AEL FC ARENA σαν σήμερα στις 5 Δεκεμβρίου του 2010 και ήταν αυτό ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΠΑΟΚ, για την 13η αγωνιστική της Super League, όπου βρήκε νικήτρια την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 2-1. Ο Κοντρέρας ήταν αυτός που στο 11ο λεπτό με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αμπάρη γράφοντας το 0-1. Η ΑΕΛ αντέδρασε σχεδόν αμέσως και στο 18ο λεπτό ισοφάρισε με τον Κουζέν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χαλκιά και έφερε το ματς στα ίσια. Οι "βυσσινί" πίεσαν για το δεύτερο γκολ, αλλά βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ, αφού ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά με τον Κριστιάνο να βγάζει σε θέση βολής τον Αθανασιάδη και να κάνει το 1-2. Φοβερή ήταν η ατμόσφαιρα στις εξέδρες του AEL FC ARENA από περίπου 16.000 φίλους της ΑΕΛ. Οι εργασίες για την κατασκευή του ξεκίνησαν στα μέσα του 2009 και ολοκληρώθηκαν το Νοεμβρίου του 2010. Το AEL FC ARENA έχει χωρητικότητα 16.118 θέσεων είναι πλήρως στεγασμένο και διαθέτει 38 σουίτες των 12 ατόμων, ενώ είναι διεθνών προδιαγραφών UEFA (3 Αστέρων).
Το aelole.gr με αφορμή την συμπλήρωση των επτά χρόνων από το πρώτο ματς της ΑΕΛ στο AEL FC ARENA, σας παρουσιάζει τον απολογισμό των επίσημων αγώνων της ΑΕΛ που έγιναν εκεί, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας. Σε συνολικά 92 ματς μέχρι τώρα η ΑΕΛ στο AEL FC Arena μετράει 48 νίκες, 20 ήττες, ενώ 24 παιχνίδια, δεν ανέδειξαν νικητή στη κανονική διάρκεια, με την ΑΕΛ να υπερτερεί και στα τέρματα με 127-79 υπέρ. Τέλος να θυμίσουμε ότι η ομάδα της ΑΕΛ επέστρεψε στο στάδιο Αλκαζάρ για να αγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής την σεζόν 2013-2014, ενώ και την σεζόν 2014-2015 στο πρωτάθλημα της Football League η ΑΕΛ είχε ως έδρα το Στάδιο Αλκαζάρ. Δείτε αναλυτικά τους 92 αγώνες που έχει δώσει επίσημα η ΑΕΛ στο AEL FC ARENA
ΑΕΛ 2010-2011 (10 αγώνες, 3-2-5, 15-19)