Η μπασκετική ΑΕΛ, γνώρισε εντός έδρας ήττα, με σκορ 87-76 από την ομάδα της Δόξας Λευκάδας, στο κλειστό Νεάπολης Λάρισας, για την 11η αγωνιστική της Α2’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. Τα κενά της διαστήματα «πλήρωσε» η ΑΕΛ και γνώρισε την ήττα από την Δόξα Λευκάδας με 87-76 στο κλειστό της Νεάπολης, ματς στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής ημέρας στην Α2 Εθνική κατηγορία. Οι βυσσινί, με εξαίρεση τα «νεκρά» διαστήματα, απέδωσαν καλό μπάσκετ, «πάλεψαν» το ματς και έδειξαν πως οι δυνατότητές τους είναι μεγαλύτερες από αυτές που μαρτυράει η βαθμολογική τους θέση.
Οι φιλοξενούμενοι έχοντας έμπειρους παίκτες στο ρόστερ τους μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και γρήγορα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της η Δόξα προηγήθηκε με 11-9 στο 5λεπτο, καταφέρνοντας μάλιστα να μεγαλώσει την υπέρ της διαφορά σε 25-12 90’’ πριν το τέλος της α’ περιόδου. Η ΑΕΛ «έτρεξε» ένα σερί 8-0 και το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-20 για την ομάδα της Λευκάδας. Η αντεπίθεση της λαρισινής ομάδας συνεχίστηκε και χάρη στην πολύ καλή της άμυνα η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 31-30, χάρη σε τρίποντο του Καμάρα στα μισά της δεύτερης περιόδου. Μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να δημιουργήσει διαφορά. Οι βυσσινί πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-42. Το τρίτο 10λεπτο όμως αποδείχθηκε καταστροφικό για την ΑΕΛ. Με πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους και πολλά λάθη στην άμυνα έδωσε την δυνατότητα στην Δόξα να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας υπέρ της και να «κλείσει» το 3ο 10λεπτο προηγούμενη με 68-53. Οι βυσσινί δεν παράτησαν το ματς. Συνέχισαν να παλεύουν, αλλά η διαφορά ήταν τέτοια που δεν ήταν δυνατό να καλυφθεί. Η ΑΕΛ μείωσε σε 78-70, αλλά χωρίς ανάλογη συνέχεια, για να διαμορφωθεί το τελικό 87-76 για την ομάδα της Λευκάδας.

Δεκάλεπτα: 20-25, 43-42, 53-68, 76-87

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 1, Καμάρας 14(1), Παπαχρήστος 5, Κατσαρές 5, Κνέζεβιτς 8, Σαριμπαλίδης 12(4), Γκιουλέκας 13, Χανέλι, Κονδυλόπουλος, Τσιαβές 14(1), Φιλιππόπουλος 4.

Δόξα Λευκάδας (Κατωπόδης): Γράβας 12, Τσόλος 17(3), Αγγελόπουλος 17(2), Καλαμπάκας 5, Πετρόπουλος 10 (2), Λιακόπουλος, Τσαλδάρης 14(4), Ράπτης, Μπέμπης 3(1), Σταματέλος, Μάρκοβιτς 9.

Δηλώσεις
Ο προπονητής της ΑΕΛ Χρήστος Χασανίδης δήλωσε: «Αξίζον συγχαρητήρια οι παίκτες μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν. Για ένα ακόμη ματς όμως δεν είχαμε διάρκεια. Στο 3ο 10λεπτο δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε καθώς ενώ είχαμε επισημάνει την ευστοχία των αντιπάλων, δώσαμε πολλά ελεύθερα σουτ και όταν ο αντίπαλος σουτάρει με τα ποσοστά που σούταρε η Δόξα, είναι δύσκολο να μείνεις στο παιχνίδι. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Εύχομαι υγεία και χρόνια πολλά σε όλους, με την ελπίδα ο νέος χρόνος να μας βρει στο σπίτι μας, στην φυσική μας έδρα».