Δεν τα κατάφερε η μπασκετική ΑΕΛ, που γνώρισε εκτός έδρας ήττα, με σκορ 61-55 από την ομάδα του Αμύντα, στο κλειστό του Υμηττού, για την 8η αγωνιστική της Α2’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.
Η ομάδα μας ηττήθηκε μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα. Πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις η Α.Ε.Λ. όμως δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τον Υμηττό. Το ματς χαρακτηρίστηκε από τις συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του. Στην πρώτη περίοδο με αιχμή τον Σαριμπαλίδη, οι βυσσινί είχαν το καλύτερο διάστημα επιθετικά. Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες πήραν τον πρώτο λόγο για να κλείσει το σκορ ημιχρόνου με το φτωχό 29-28. Η επανάληψη δεν ήταν πολύ διαφορετική. Λίγο πριν το 30' η ΑΕΛ προηγήθηκε με 39-43 για να μειώσουν οι γηπεδούχοι με σουτ στην εκπνοή. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αγωνιώδες καθώς οι ομάδες ενέτειναν στο μέγιστο τις προσπάθειές τους. Ο Αμύντας πέρασε στο σκορ 48-45, η ΑΕΛ απάντησε και ακολούθησε νέο προβάδισμα των γηπεδούχων 53-52. Εκεί, στις λεπτομέρειες και με ένα μεγάλο τρίποντου του Κουκουνιά σε λήξη του χρόνου επίθεσης η διαφορά πήγε στους 4 και το ματς στον Αμύντα, αφήνοντας τους βυσσινί με την πίκρα της μεγάλης προσπάθειας.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 29-28, 41-43, 61-55

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 11, Πίνης 3(1), Τοπάλλι 9(1), Διαμαντόπουλος 4, Βογιατζής, Βαρδιάνος 12(4), Κερασοβίτης 1, Κουκουνιάς 14(2), Καλδής, Μπάρμπας, Καμπούρης 4.

Α.Ε.Λ. (Χασανίδης): Βλαχούλης 4, Γκογκίδης, Καμάρας 2, Παπαχρήστος 14(2), Κατσαρές 7(1), Σαριμπαλίδης 17(3), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 6, Χανέλι, Γκιουλέκας 2, Φιλιππόπουλος, Τσιαβές 3.