Η μπασκετική ΑΕΛ, γνώρισε εντός έδρας ήττα, με σκορ 92-60 από τον Χολαργό, στο Κλειστό Νεάπολης Λάρισας, σε αγώνα της 13ης αγωνιστικής, για το πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ. Η ΑΕΛ έμεινε ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο απέναντι στον Χολαργό από τον οποίο τελικά γνώρισε την ήττα με 92-60. Ο Χολαργός ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Χρήστου Χασανίδη όμως να «παλεύουν» το ματς στο πρώτο του μισό. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και πολύ γρήγορα πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 8-0 και 23-7 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της α’ περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 25-16 για τον Χολαργό καθώς η ΑΕΛ έκανε ένα επί μέρους σκορ 9-2 και μείωσε την διαφορά. Στο δεύτερο 10λεπτο η ΑΕΛ συνέχισε να είναι ανταγωνιστική και κοντά στο σκορ παρά τα λάθη και την αστοχία της, χάρη στην άμυνά της.
Το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-32 για τους φιλοξενούμενους. Στο β’ ημίχρονο ο Χολαργός εκμεταλλευόμενος την εμπειρία και το βάθος στον πάγκο άρχισε σταδιακά να μεγαλώνει την υπέρ του διαφορά και εν τέλει να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση με 92-60.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 32-42, 45-66, 60-92.

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 4, Σαριμπαλίδης, Καμάρας 5, Παπαχρήστος 11(1), Κνέζεβιτς 4, Φιλιππόπουλος 6, Χανέλι 2, Τσιαβές 10(1), Γκιουλέκας 11(1), Κονδυλόπουλος 2, Κατσαρές 5(1), Γκογκίδης.

Χολαργός (Κουφός): Καφαντάρης 3(1), Τσιλούλης 1, Παπανικολάου 11(1), Κόκκαλης 17(3), Μοτσενίγος, Μπελ 24, Κομποδιέτας 12 (2), Τσάμης 6(2), Σπυρόπουλος 6, Τζακόπουλος 12(3).

Δηλώσεις
Ο τεχνικός της ΑΕΛ Χρήστος Χασανίδης δήλωσε: «Ηττηθήκαμε από έναν ανώτερο αντίπαλο σε όλα τα επίπεδα. Ήμασταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην συνέχεια δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε τον αντίπαλό μας. Η βαθμολογική μας θέση δεν ανταποκρίνεται στις δυνατότητες της ομάδας, οι οποίες θεωρώ πως είναι μεγαλύτερες και θα πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας».