Παρά την πολύ καλή κατά διαστήματα απόδοσή της η ΑΕΛ έφυγε ηττημένη από την Αθήνα, καθώς έχασε από τον Δούκα με 81-75.
Οι βυσσινί προσπάθησαν να επιστρέψουν στις επιτυχίες και να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα, αλλά στο τέλος δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν αυτή τους την προσπάθεια σε χαμόγελα. Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα δευτερόλεπτα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ και χωρίς καμία να μπορεί να δημιουργήσει διαφορά. Οι παίκτες του Χρήστου Χασανίδη προσπάθησαν να τρέξουν στην επίθεση, γεγονός που τους έδωσε την δυνατότητα να πετύχουν εύκολους πόντους και να προηγηθούν με 23-22 στο δεκάλεπτο, σκηνικό που έμεινε ίδιο μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να «γυρίσουν» το ματς και μάλιστα να προηγηθούν με 55-45. Η ΑΕΛ όμως αντέδρασε γρήγορα, καταφέρνοντας να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, έστω και οριακά, με την συμπλήρωση 30 λεπτών παιχνιδιού (62-61). Στην 4η περίοδο η αστοχία των βυσσινί στα κρίσιμα σουτ δεν επέτρεψε στην ΑΕΛ να μεγαλώσει την υπέρ της διαφορά. Έτσι, στο τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν στην νίκη με 81-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-43, 61-62, 81-75

Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 11(1), Παναγιωταράς 9(1), Δουβλής, Τσουργιάννης, Ιωάννου 16, Τσιότρας, Καρυπίδης 5(1), Μάστορος 13(1), Κουκουλάς 9(1), Κυρίτσης 18(1), Σακελλαρίου.

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 2, Γκογκίδης, Καμάρας 5, Παπαχρήστος 22(2), Κατσαρές 6(1), Τσιαβές , Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 5, Φιλιππόπουλος, Γκιουλέκας 23(3), Σαριμπαλίδης 12(4), Χανέλι.