Η κλειστή περίοδος του πρωταθλήματος MMSL οδεύει προς το τέλος της. Για την 16η αγωνιστική, η ΑΕΛ Καναδά αντιμετώπισε την Acoriano. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη αλλά αυτό δεν φάνηκε στον φωτεινό πίνακα όταν ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα. Οι πολλές ανεκμετάλλευτες ευκαιρίες απέδωσαν μόλις ένα τέρμα για την ΑΕΛ, όπως και για την αντίπαλό της. Τελικό σκορ 1-1. Αυτή είναι η πρώτη ισοπαλία για φέτος, ενώ η προηγούμενη ισοπαλία των «βυσσινί», σ’ αυτή τη διοργάνωση, ήταν στις 17 Ιανουαρίου 2017, πάλι με 1-1, με αντίπαλο τους Three Lions. Απομένουν μόλις δύο αγώνες για το τέλος της περιόδου και φαίνεται ότι η ΑΕΛ θα τερματίσει μεταξύ 3ης και 5ης θέσης, εφόσον κερδίσει τους επόμενους αγώνες. Σύμφωνα με τις δυνατότητες της ομάδας θα είναι μια πολύ απογοητευτική περίοδος. Το τέρμα της ΑΕΛ πέτυχε ο Κερ.
Επόμενος αγώνας, την προσεχή Παρασκευή, 23 Φεβρουαρίου, 20:00, με αντίπαλο την London Scottish.