Ακόμα μία ήττα γνώρισε η ομάδα Νέων της ΑΕΛ. Συγκεκριμένα η ομάδα Κ20 της Ξάνθης νίκησε με 3-1 την αντίστοιχη της ΑΕΛ, σε αναμέτρηση για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League 2017-18, που πραγματοποιήθηκε στο Αθλητικό Κέντρο των Πηγαδίων. Για την ομάδα της Ξάνθης πέτυχε δύο γκολ ο Φάκης (8′, 47′) και ακόμα ένα τέρμα ο Γράβας στο 36′, ενώ με αυτογκόλ στο 72′ οι «βυσσινί» μείωσαν σε 3-1. Η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 26ο λεπτό έχασε πέναλτι με το Βαγγέλη Νούσιο. Ξάνθη U-20: Γκάρας, Ποδάρας, Λεωντσάκος, Τενεκές Δ., Θυμιάνης, Πασσαλής, Γκατζόγιας (50′ Γκασιμπαγιατζίδης), Γράβας, Φάκης, Τσιλιγγίρης (72′ Κοτόπουλος), Κακουλίδης (83′ Τσιτσεκίδης).

ΑΕΛ U-20: Μπίντσης, Μασούρας, Χατζής, Βαφειάδης, Τάρτας, Κυρμιτζής (61' Αλεξανδρίδης), Καραθάνος (54' Κουτσούκης), Νούσιος, Μουξιός, Φωτόπουλος (54' Πλατάνας), Μπιγκάνος.