Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Ξάνθη και ΑΕΛ σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Xanthi FC Arena. Με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ στο φιλικό. Το γκολ της Ξάνθης σημείωσε στο 42’ ο Γέντρισεκ, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα του πέναλτι, ενώ στο 58’ ισοφάρισε με πέναλτι του Φατιόν η ΑΕΛ. Οι φάσεις του αγώνα Ξάνθη-ΑΕΛ
Σουτ του Ντέλετιτς για την ΑΕΛ, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς στο 3 λεπτό.
Σουτ του Σιλά για την Ξάνθη άουτ στο 5 λεπτό.
Σουτ του Κίκε Μπουλά απέκρουσε ο Κρίστινσον στο 10 λεπτό.
Νέο σουτ του Κίκε Μπουλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Κρίστινσον στο 19 λεπτό.
Σέντρα σουτ του Κίκε Μπουλά άουτ στο 24 λεπτό.
Κίτρινη κάρτα στο Φατιόν της ΑΕΛ στο 26 λεπτό.
Σέντρα για την Ξάνθη, κεφαλιά του Γέντρισεκ η μπάλα άουτ στο 30 λεπτό.
Κέρδισε πέναλτι ο Κίκε Μπούλα της Ξάνθης, σε μαρκάρισμα από το Χούπτσεβ, διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες της ΑΕΛ, στο 41 λεπτό.
Εκτέλεση πέναλτι του Γέντρισεκ και ανοίγει το σκορ για την Ξάνθη στο 42 λεπτό
Σουτ του Φατιόν για την ΑΕΛ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ζίβκοβιτς στο 45+2 λεπτό
Σουτ του Πίτι μπλόκαρε ο ο Ζίβκοβιτς στο 45+3 λεπτό
Εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΛ με τον Πίτι κεφαλιά του Μορσί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μέσα σε διαμαρτυρίες των παικτών της ΑΕΛ, στο 45+4 λεπτό.
Σουτ για την Ξάνθη με τον Ντουρίτσκοβιτς απέκρουσε ο Κρίστινσον στο 48 λεπτό.
Σουτ Ντέλετιτς για την ΑΕΛ άουτ στο 50 λεπτό.
Σουτ για την Ξάνθη με τον Ντουρίτσκοβιτς άουτ στο 51 λεπτό.
Κέρδισε πέναλτι ο Μορσί, όταν ανατράπηκε από το Ζίβκοβιτς στο 57 λεπτό.
Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φατιόν για την ΑΕΛ στο 58 λεπτό.
Σουτ για την Ξάνθη με τον Ντουρίτσκοβιτς άουτ στο 60 λεπτό.
Κίτρινη κάρτα στην ΑΕΛ στο 62 λεπτό.
Κίτρινη κάρτα στην Ξάνθη στο 65 λεπτό.
Σουτ του Μπαξεβανίδη για την Ξάνθη άουτ στο 67 λεπτό
Κίτρινη κάρτα στην ΑΕΛ στο 74 λεπτό.
Σουτ για την Ξάνθη με τον Ντουρίτσκοβιτς εύκολα ο Κρίστινσον στο 75 λεπτό.
Κίτρινη κάρτα στην ΑΕΛ στο 77 λεπτό.
Σουτ για την Ξάνθη με τον Ντουρίτσκοβιτς απέκρουσε ο Κρίστινσον στο 82 λεπτό.
Κίτρινη κάρτα στην ΑΕΛ στο 89 λεπτό.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Συλλά, Μπαξεβανίδης (78′ Θυμιάνης), Μελιόπουλος (63′ Φλίσκας), Κασάδο, Ντε Λούκας (63′ Καντά), Καμαρά (46′ Κοβάσεβιτς), Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ (80′ Φασίδης), Κίκε (84′ Ορφανίδης), Κάστρο.

Η αρχική ενδεκάδα της ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Γκόλιας, Γρομητσάρης, Χούμπτσεβ,  Ντέλετιτς, Σαχίτι, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Πίτι, Μόρσι, Κούνιτς.

Έπαιξαν ακόμα για την ΑΕΛ: Σουλούκος, Καρανίκας, Γκόϊκοβιτς, Μπάλλας, Λεοζίνιο, Φρίουι, Νούνιτς.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Απόστολος Τζουμαλάκης (ΕΠΣ Σερρών) με α’ βοηθό τον Παναγιώτη Κουβαλάκη (ΕΠΣ Δράμας), β’ βοηθό τον Εμπλιούκ Ιλιάζ (ΕΠΣ Ξάνθης), ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Γιώργος Γεωργιτσόπουλος (ΕΠΣ Δράμας).