Η ΑΕΛ έσπασε μια αρνητική παράδοση στο γήπεδο «Γιώργος Καμάρας», καθώς νίκησε ξανά μετά από 32 χρόνια στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης. Η τελευταία νίκη της ΑΕΛ σημειώθηκε στις 9 Μαρτίου του 1986, για το πρωτάθλημα της Α' Εθνικής, όταν η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 την ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο Ριζούπολης, με σκόρερ τους Ζιώγα στο 9 λεπτό και Κολομητρούση στο 90 λεπτό, ενώ για τον Απόλλωνα Σμύρνης είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μαγγιώρος στο 29 λεπτό. Μετά από 19 παιχνίδια χωρίς εκτός έδρας νίκη σε Α’, Β’ Εθνική και Κύπελλο Ελλάδας (12-7-0) η ΑΕΛ νίκησε ξανά τον Απόλλωνα Σμύρνης, με σκόρερ και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίλος Ντέλετιτς. 29 φορές έχει αντιμετωπίσει ο Απόλλωνας Σμύρνης την ΑΕΛ σε επίσημα παιχνίδια στην Αθήνα. Η προϊστορία ευνοεί την ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης στα παιχνίδια με την ΑΕΛ, όταν είναι γηπεδούχος. 15 νίκες για τους «κυανόλευκους», 9 ισοπαλίες, 5 νίκες για τους «βυσσινί», με τα τέρματα να είναι 39-15 υπέρ του Απόλλωνα Σμύρνης.