Σε αγώνα για την 17η αγωνιστική τού ανοιχτού πρωταθλήματος MMSL η ΑΕΛ Καναδά φιλοξενήθηκε από την ομάδα German Canadians, η οποία είναι η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας, τελευταία στον βαθμολογικό πίνακα και πριν από τον αγώνα είχε πετύχει μόλις 21 τέρματα σε 14 αγώνες (μ.ο. 1,5 τέρμα/αγώνα). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο δευτερόλεπτο, αλλά η ΑΕΛ κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 1-2. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι τής ΑΕΛ ήταν γεμάτο λάθη, κακό έλεγχο της μπάλας και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Τα τέρματα τής ΑΕΛ πέτυχαν οι Γιούζ, Ολιβέιρα.

Μετά το παιχνίδι ο προπονητής τής ΑΕΛ σχολίασε:
«Δεν χρειάζεται να συζητήσω για την εμφάνισή μας. Οι παίκτες μου ξέρουν τι έγινε απόψε. Ξέρουν τι πρέπει να κάνουν. Έχουμε ένα παιχνίδι στο γήπεδό μας την επόμενη εβδομάδα. Θα προετοιμαστούμε και θα είμαστε έτοιμοι.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας».

Την επόμενη Πέμπτη, 13 Αυγούστου, 20:30 η ΑΕΛ υποδέχεται την Tillsonburg Titans FC. Η νίκη είναι μονόδρομος για τους «βυσσινί» ώστε να αποφύγουν περιπέτειες για την άνοδο.