Στο κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης τη περίοδο 1984-1985 αγωνίστηκε η ΑΕΛ, ως φιναλίστ Κυπέλλου Ελλάδος και έφτασε μέχρι το προημιτελικό του θεσμού για να αποκλειστεί (0-0 εντός και 0-1 εκτός) από τη Δυναμό Μόσχας. Στον Α' γύρο αγωνίστηκε με την ουγγρική Σίοφοκ, που αγωνιζόταν στη Β' κατηγορία της χώρας της, όμως είχε καταφέρει την προηγούμενη σεζόν να αναδειχθεί Κυπελλούχος Ουγγαρίας. Ο πρώτος αγώνας έγινε στις 19 Σεπτεμβρίου 1984 στην Ουγγαρία και έληξε ισόπαλος με σκορ 1-1. Η ΑΕΛ προηγήθηκε με τον Κμίετσικ στο 45', ενώ οι Ούγγροι ισοφάρισαν με τον Τίμπερ στο 67 λεπτό, ωστόσο στην ρεβάνς στις 3 Οκτωβρίου 1984 η ΑΕΛ επικρατεί με 2-0 και περνάει στην επόμενη φάση. Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Ζιώγας (79' Κυριλίδης), Κμίετσικ, Άνταμτσικ, Ανδρεούδης, Βαλαώρας (74' Ρήγας).

Δείτε το video με στιγμιότυπα Σίοφοκ-ΑΕΛ 1-1

Δείτε το video ολόκληρος αγώνας Σίοφοκ-ΑΕΛ 1-1