Κρατώντας ενός λεπτού σιγή, πριν την έναρξη της φιλικής αναμέτρησης, τίμησαν τη μνήμη του αθλητή, Τζώρτζη Μάρκου (στον οποίο ήταν και αφιερωμένο το φιλικό) οι αθλητές της ΑΕΛ και του Άρη. Ο φιλικός αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες να σκοράρουν από 2 ρανς στο πρώτο ίνινγκ. Στα επόμενα δύο ίνιγκς ο Άρης απέκτησε μια μεγάλη διαφορά και έφτασε να προηγείται με 23-5. Η ΑΕΛ στα επόμενα 2 ίνινγκς κατάφερε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά και το το 7ο ίνινγκ άνοιξε με τον Άρη να προηγείται με 23-18. Στην 7η και τελευταία περίοδο ο Άρης αύξησε την διαφορά σε 27-18 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της φιλικής αναμέτρησης. Σε ένα άθλημα όπου η ομοσπονδία είναι εδώ και χρόνια στον αέρα, η πολιτεία αδιαφορεί να δώσει λύση, η αγάπη για το άθλημα, ο σεβασμός και η αλληλεγγύη μεταξύ των αθλητών, είναι μονόδρομος για την επιβίωση του αθλήματος.

Υ.Γ. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον διεθνή παίκτη της Ευριάλης Νίκο Λέκκα που αφιλοκερδώς ήρθε στην Λάρισα να εκτελέσει χρέη Umpire (διαιτητή) στο συγκεκριμένο ματς.