Παρά τις πολλές και σημαντικές ελλείψεις η ΑΕΛ Καναδά κατάφερε να κυριαρχήσει των Αζορίων στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο 20’ το σκορ ήταν ήδη 5-1. Η ΑΕΛ πίεσε τους αντιπάλους και τους ανάγκασε να υποπέσουν σε πολλά λάθη και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 6-2. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γιούζ και Κέλλυ τραυματίστηκαν και η ΑΕΛ έμεινε με μόλις μία αλλαγή. Η αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση της ΑΕΛ έδωσε χώρο στους Αζόριους οι οποίοι εξαπέλυαν συνεχείς επιθέσεις. «Πρέπει να το διορθώσουμε αυτό το συντομότερο. Αυτό είναι που μας κόστισε βαθμούς απέναντι στη St Thomas και τη Βοσνία. Δεν μπορούμε να περιφερόμαστε στην περιοχή του τερματοφύλακά μας. Πρέπει να συνεχίσουμε να μαρκάρουμε και να επιτιθέμεθα τους αντιπάλους στη μεσαία και την αμυντική γραμμή τους», δήλωσε αρχικά ο Μίλτον Γουγουλιάς.
Η λήξη του αγώνα βρήκε νικήτρια την ΑΕΛ με 8-5, με τέρματα των Σάρεϊντορ (3), Χουρανί (2), Ολιβέιρα, Κέλλυ και Γιούζ.
Μετά τον αγώνα ο προπονητής των «βυσσινί» συμπλήρωσε:
«Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μας για την αποψινή τους εμφάνιση. Παίξαμε με ελλείψεις, αλλά αγωνιστήκαμε σαν πολεμιστές. Ο τερματοφύλακάς μας, Μιούλερ, ήταν εκπληκτικός! Έχουμε κάποια σημεία του πσιχνιδιού μας που πρέπει να διορθώσουμε.