Για την 9η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του κλειστού πρωταθλήματος MMSL η ΑΕΛ Καναδά αντιμετώπισε τους μπλε του Απόλλωνα. Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και όλα έδειχναν ότι ο Απόλλωνας θα κινδυνεύσει, αφού οι «βυσσινί» έχασαν αρκετές ευκαιρίες δείχνοντας αδυναμία στο σκοράρισμα. Η ΑΕΛ προηγήθηκε με τον Φλυν, αλλά 1:18 πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Απόλλων ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει αλλά ο Απόλλων έκανε διορθωτικές αμυντικές κινήσεις, τοποθετώντας πέντε παίκτες σε ευθεία περιμετρικά της περιοχής τέρματος, γεγονός που εμπόδισε τη δημιουργία ευκαιριών. Η συνεχής προσπάθεια των παικτών της ΑΕΛ για προβάδισμα δεν απέφερε καρπούς. Αντίθετα η ομάδα του Απόλλωνα σημείωσε άλλα τρία τέρματα και το τελικό σκορ ήταν 1-4. «Είμαστε σαφώς καλύτερη ομάδα και πολύ πιο ταλαντούχα από το σύνολο του δικού τους δυναμολογίου. Θα έπρεπε να βρούμε τρόπους να διασπάσουμε την άμυνά τους. Τώρα το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Κοιτάμε το παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας», δήλωσε ο Μίλτον Γουγουλιάς. Την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου η ΑΕΛ θα αντιμετωπίσει τους λευκούς του Απόλλωνα, την Παρασκευή, 11 Ιανουαρίου, 20:00.