Η ΑΕΛ Καναδά χρειάζονταν τη νίκη χθες βράδυ και οι παίκτες της έκαναν αυτό που έπρεπε. Η Βοσνία έμεινε στο δικό της μισό γήπεδο επιτρέποντας στην ΑΕΛ συνεχείς επιθέσεις. Η στρατηγική αυτή λειτούργησε εν μέρει στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 2-1 για τους «βυσσινί». Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ βγήκε με πολλά σουτ από όλες τις πλευρές του γηπέδου με αποτέλεσμα τα τέρματα να έρχονται συνεχόμενα.
Το τελικό σκορ ήταν 7-1 για την ΑΕΛ, με πέντε τέρματα του Άντριου και από ένα των Σάρεϊντορ και Γιούζ.
«Χρειαζόμασταν ένα παιχνίδι σαν αυτό. Αυτά είναι παιχνίδια που δεν μπορείς να πετάξεις βαθμούς. Πρέπει να κοιτάμε ένα παιχνίδι τη φορά και να μη μας απασχολεί τι κάνουν οι άλλες ομάδες», δήλωσε ο Μίλτον Γουγουλιάς.
Ευχάριστα νέα για την ΑΕΛ, αφού ο αμυντικός Άμπντο Χαλμπουνί δεν θα χρειαστεί χειρουργική επέμβαση και αναμένεται να επιστρέψει σε έξι εβδομάδες.
Την προσεχή Παρασκευή (21:00) η ΑΕΛ θα αντιμετωπίσει τη St Thomas.