Με αφορμή, λοιπόν, τον πρώτο τελικό στην ιστορία της ΑΕΛ, που διεξήχθη στη Νέα Φιλαδέλφεια σαν σήμερα πριν 37 χρόνια στις 19 Ιουνίου το 1982 σας παραθέτουμε ένα βίντεο από τον πρώτο τελικό Κυπέλλου Ελλάδος όταν η ΑΕΛ αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό και δεν της είχε δοθεί ένα καθαρό πέναλτι! Δύο λεπτά μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου οι βυσσινί διαμαρτυρήθηκαν δίκαια για πέναλτι σε ανατροπή του Βαλαώρα από τον Σημαιοφορίδη, αλλά ο Θεσσαλονικιός διαιτητής, Αντώνης Βασσάρας, δεν καταλόγισε την παράβαση. Το παράδοξο της υπόθεσης ήταν ότι ο Παναθηναϊκός είχε ζητήσει από την ΕΠΟ την εξαίρεση του Βασσάρα πριν από τον τελικό. Στο 49 λεπτό σημειώθηκε το γκολ που έκρινε το ματς. Ο Λιβαθηνός έκλεψε την μπάλα από τον Δράμαλη, πάσαρε στον Ντόκεν, αυτός στον Χαραλαμπίδη και ο τελευταίος σκόραρε με πλασέ για τον Παναθηναϊκό που νίκησε με 1-0.