Η ΑΕΛ νίκησε με 1-0 τον Απόλλων Πόντου με κεφαλιά του Τσιριγώτη στο 90ο λεπτό στο Στάδιο Αλκαζάρ. Η ομάδα της ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και δίκαια κατάφερε να πάρει έστω και στο τέλος τη νίκη, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Superleague 2.

Οι φάσεις στο ΑΕΛ-Απόλλων Πόντου
Σουτ του Νάσερ για τον Απόλλων Πόντου φεύγει άουτ στο 13ο λεπτό.
Εκτέλεση φάουλ του Κ. Παπαγεωργίου για την ΑΕΛ με σέντρα δεν μπόρεσε ο Μαξιμένκο να πάρει την κεφαλιά η μπάλα έφυγε άουτ στο 22ο λεπτό.
Σουτ του Ντοναλντόνι για τον Απόλλων Πόντου άουτ στο 30ο λεπτό.
Μακρινό σουτ του Μαυριά για την ΑΕΛ μπλοκάρει εύκολα ο Πίτκας στο 38ο λεπτό.
Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ σουτ του Μαυριά διώχνει ο Πίτκας και στην επαναφορά σουτ του Πεντρόσο άουτ στο 45ο λεπτό.
Σέντρα του Κοσσονού από τα αριστερά για την ΑΕΛ έκανε το γυριστό ο Αντράντα η μπάλα έφυγε άστοχα άουτ στο 47ο λεπτό.
Σουτ του Αντράντα για την ΑΕΛ σώζει ο Πίτκας στο 51ο λεπτό.
Σέντρα από δεξιά για την ΑΕΛ ο Τσιριγώτης κάνει το γυριστό σουτ η μπάλα ψηλά άουτ στο 51ο λεπτό.
Σουτ του Μαυριά για την ΑΕΛ άουτ στο 57ο λεπτό.
Σουτ του Μέτκεμπρεργκ για τον Απόλλων Πόντου άστοχα άουτ στο 66ο λεπτό.
Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΛ με το Θωμαΐδη κεφαλιά του Μαξιμένκο άουτ στο 70ο λεπτό.
Μετά από απομάκρυνση της μπάλας από το Σουλούκο σε κίνηση ο Καλουτσικίδης έκανε το σουτ άουτ στο 75ο λεπτό.
Σουτ του Νικολιά για την ΑΕΛ μπλοκάρει εύκολα ο Πίτκας στο 85ο λεπτό.
ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με το Τσιριγώτη με κεφαλιά μετά από πάσα του Πεντρόσο στο 90ο λεπτό.
Σουτ του Πλέγα για την ΑΕΛ ψηλά άουτ στο 90+4 λεπτό.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (93' Θ. Παπαγεωργίου), Κοσσονού, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Κ. Παπαγεωργίου (58΄ Μιλτιάδης), Αντράντα (58' Θωμαΐδης), Πλέγας, Μαυρίας (67' Νικολιάς), Πεντρόσο, Τσιριγώτης.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαΐτζίδης): Πίτκας, Μουμίν, Καλαϊτζίδης, Ντοναλντόνι (78' Μπελεβώνης), Αμπουντού, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Τσαγκαλίδης, Μέτκεμπρεργκ, Ντιαλόσι, Εσαλό (81' Αραβίδης).