Η ΑΕΛ στην παράταση κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Κοζάνης εκτός έδρας και να πάρει το "εισιτήριο" για
τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γ' Εθνικής. Ο Καραμπατζάκης έκανε το 1-0 για την Κοζάνη στο 44 λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 46' ο Νεμπεγλέρας με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με το ματς να οδηγείτε στην παράταση. Στο 4 λεπτό της παράτασης ο Μήτσης έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Κάλφας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-1 για την ΑΕΛ. Πλέον ΑΕΛ στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον Αγροτικό Αστέρα με το πρώτο ματς να γίνεται στο Στάδιο Αλκαζάρ την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014, ενώ το δεύτερο παιχνίδι την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014 στη Θεσσαλονίκη.

Κοζάνη: Αμπατζίδης, Στεργιόπουλος, Τραυλός, Βασιλίεβιτς, Κάλφας, Καραμπατζάκης, I. Τσικόπουλος (69' Προβίδας), Μπουλγκουρίδης, Πιπινίκας (90+ Χαματάι ), Ταφαρλής (104' Ντεμιράι), H. Τσικόπουλος.

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανικάς, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (30' λ.τρ. Παπαϊωάννου, (50' λ.τρ. Κόιτς), Αραμπατζής (99' Σαββίδης), Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι.