Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο Κύπελλο η ΑΕΛ Καναδά, αφού επικράτησε της Πορτογαλικής Sporting FC με 2-1. Παίζοντας στο γήπεδο της Sporting, η ΑΕΛ δεν έδειξε σημάδια φόβου και μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση. Οι παίκτες ΑΕΛ έδωσαν τους αντιπάλους τους πολύ λίγο χώρο για την μπάλα. Στο 35 λεπτό η Sporting χτύπησε με μία αντεπίθεση και άνοιξε το σκορ 1-0. Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει και στο 41 λεπτό ο Salvadore με δυνατό σουτ από τα 28 μέτρα κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Οι παίκτες της ΑΕΛ συγκεντρώθηκαν στο ημίχρονο και βγήκαν και πάλι δυνατά. Η ελληνική πλευρά είχε την κατοχή με 70% κατά το δεύτερο ημίχρονο και ήταν σαφώς η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και ασκούσε τρομερή πίεση στην πορτογαλική ομάδα. Ένας υπέροχος συνδυασμός και ο Zirtilidis με δυνατό σουτ έκανε το 2-1 για την ΑΕΛ Καναδά. Η Ελληνική ομάδα συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες και θα μπορούσε να κάνει εύκολα ακόμα και το 4-1. Ωστόσο το τελικό σκορ έμεινε στα επίπεδα του 2-1.