Δικαιολογημένα, όταν ακούει κάποιος την έκφραση «ο Βασιλιάς των σπορ» το μυαλό του πάει κατευθείαν στο ποδόσφαιρο. Στο στάδιο Γκραν Κανάρια έγιναν απίστευτα πράγματα με την Λας Πάλμας να κρατά την τύχη και την άνοδο έως και ένα λεπτό πριν το φινάλε, αλλά στο τέλος η Κόρδοβα πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρας της Λας Πάλμας και ανέβηκε μετά από 42 χρόνια στην Primera Division. Με το που ο διαιτητής έδειξε τρία λεπτά καθυστέρηση εκατοντάδες οπαδοί μπήκαν στο γήπεδο για να πανηγυρίσουν, υπήρξε καθυστέρηση και διακοπή του αγώνα επειδή έμπαιναν διαρκώς οπαδοί της Λας Πάλμας από τις εξέδρες γύρω από τον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να μπουν να πανηγυρίσουν με τη λήξη του αγώνα. Ο ρέφερι απείλησε να διακόψει το ματς για την καθυστέρηση, και γενικότερα επικρατούσε ένας μικρός χαμός. Ξεκίνησε τελικά το παιχνίδι, ήθελε μισό λεπτό για τη λήξη, στην τελευταία φάση με σουτ ο Νταβίλα έκανε το 1-1!