Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα και ακατάλληλο για όσους έχουν προβλήματα με την καρδιά τους, η ΑΕΛ Καναδά κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου αποκλείοντας την ομάδα των Three Lions. Ο αγώνας έγινε την Δευτέρα 4 Αυγούστου 2014 το βράδυ στο γήπεδο του ελληνικού κέντρου και η ΑΕΛ κατάφερε να προκριθεί νωρίς με 2-0 χάρη σε τέρματα που σημείωσαν οι Κρις Πουλιάσης και Στιβ Φλόιντ, ωστόσο, οι αντίπαλοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ σημειώνοντας τρία (3) τέρματα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπίζμαρκ Μπενεβίντες κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση και επαναφέροντας τις καρδιές των συμπαικτών του καθώς και των φίλων της ΑΕΛ στη θέση τους. Η παράταση κύλησε χωρίς κάτι αξιόλογο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Κυρίαρχη μορφή της διαδικασίας αναδείχτηκε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Μίλτον Τσιαπαλής "ο τοίχος", ο οποίος απέκρουσε και τα πέντε (5) πέναλτι των αντιπάλων. Η ημερομηνία διεξαγωγής του ημιτελικού καθώς και ο αντίπαλος θα γνωστοποιηθούν αργότερα