Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η Γυναικεία ομάδα Ποδοσφαίρου της ΑΕΛ επικράτησε με σκορ 1-0 επί της ομάδας των Μετεώρων κάνοντας έτσι ένα πολύ σημαντικό βήμα για την άνοδο της ομάδας στη Β' Εθνική κατηγορία. Η ΑΕΛ καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είχε την υπεροχή και έκανε αρκετές φάσεις απέναντι σε μία ομάδα που ήτανε πολύ καλά οργανωμένη πίσω στην άμυνα και δεν άφηνε εύκολα ανοιχτούς χώρους. Η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο είχε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι της Μαρίας Χριστοφορίδη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός μπορεί να έπεσε λίγο όμως η ΑΕΛ συνέχιζε να πιέζει και τελικά οι προσπάθειες της απέδωσαν καρπούς στο 53' όταν σε εκτέλεση φάουλ της Χατζηλιόντα από τα πλάγια, η παίκτρια των Μετεώρων, Διβανέ «απέκρουσε» τη μπάλα με τα χέρια μέσα στη μικρή περιοχή, μη αφήνοντας κανένα περιθώριο στο διαιτητή της αναμέτρησης κ. Κρητικό, παρά μονάχα να καταλογίσει το πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ. Πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει, με περίσσιο θάρρος, η  δεκατετράχρονη Παναγιώτα Ακριβούλη, η οποία και ευστόχησε.