Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής η ΑΕΛ Καναδά φιλοξένησε στο γήπεδο του Ελληνικού κέντρου την ομάδα του Woodstock, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της και αποδεικνύοντας περίτρανα γιατί είναι η κορυφαία ομάδα της λίγκας.
Οι πολλές απουσίες (Άντριου, Ζιρτιλίδης, Βεργυρής, Τζ. Ολιβέιρα, Μοχάμεντ, Ντάλεϊ, Κερ) δεν επηρέασαν τους «βυσσινί». Από το σφύριγμα της έναρξης η ΑΕΛ ήταν κυρίαρχη και έχασε πολλές ευκαιρίες, για άλλη μια φορά. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 1-0 μετά από μπαλιά του Μάρλοου προς τον Νικολακάκο που βρήκε δίχτυα με το κεφάλι.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου οι παίκτες της ΑΕΛ συζητούσαν μεταξύ τους ότι έπρεπε να ηρεμήσουν να παίξουν με τη μπάλα κάτω και να σουτάρουν χαμηλά προς την αντίπαλη εστία.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια επανάληψη του πρώτου με την ΑΕΛ να συνεχίζει να έχει την κυριαρχία και να μην επιτρέπει την εκδήλωση επιθέσεων στους φιλοξενούμενους.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε νικήτρια την ΑΕΛ με 4-0, με τέρματα των Νικολακάκου (2), Παρκ και Ντ. Ολιβέιρα.

Για την 13η αγωνιστική η ΑΕΛ θ' αναμετρηθεί με την δεύτερη της βαθμολογίας Lucan, την μεθεπόμενη Παρασκευή, 11 Αυγούστου, 20:00.