Η μπασκετική ΑΕΛ, γνώρισε ακόμα μία εντός έδρας ήττα, με σκορ 76-61 από τον Αμύντα, στο Κλειστό Νεάπολης Λάρισας, σε αγώνα της 23ης αγωνιστικής, για το πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: Α' 16-16, Β': 27-31, Γ': 50-48, Δ': 61-76 Για τρία 10λεπτα η ΑΕΛ όχι απλά ήταν ανταγωνιστική κόντρα στον Αμύντα, αλλά κατάφερνε να ελέγχει το ματς, αλλά στην τελευταία περίοδο οι βυσσινί «κατέρρευσαν» και τελικά γνώρισαν την ήττα από την ομάδα του Υμηττού με 71-65. Η τελική διαφορά του σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού, στα τρία τέταρτα του τουλάχιστον, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σ’ ένα ματς που το χαρακτήρισε η δύναμη και η αμυντική προσήλωση των αντιπάλων. Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 5λεπτο κατάφερε να προηγηθεί με 10-6, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και μ’ ένα επί μέρους σκορ 10-3 προηγήθηκαν 16-13, για να «κλείσει» η α’ περίοδος με σκορ 16-16. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Αμύντας βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος τα αβίαστα λάθη των βυσσινί, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 31-27. Στην τρίτη περίοδο το ματς ήταν εξίσου ισορροπημένο. Αρχικά ο Αμύντας έφτασε στο +6(39-33), αλλά η ΑΕΛ είχε απάντηση, προηγήθηκε 46-45 και ολοκλήρωσε το τρίτο 10λεπτο με το σκορ 50-48 υπέρ της. Στο τελευταίο 10λεπτο οι βυσσινί παρουσιάστηκαν εξαιρετικά κουρασμένοι, έκαναν λάθη σε άμυνα και επίθεση, λάθη που δεν άφησε ανεκμετάλλευτα ο Αμύντας, που βρίσκοντας πολλές λύσεις έξω από τα 6,75 πήρε μια σημαντική διαφορά στο σκορ, την οποία και κράτησε μέχρι το τελικό 76-61. Η ΑΕΛ αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κατσαρέ και Γκογκίδη, ενώ τραυματίστηκε στο γόνατο ο Κνέζεβιτς με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 5, Σαριμπαλίδης 8(2), Καμάρας 2, Παπαχρήστος 12(2), Φιλιππόπουλος 1, Ναούμης 8(2), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 11, Χανέλι, Γκιουλέκας 16(1), Τσιαβές 6.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 3, Πίνης, Τοπάλλι 10, Διαμαντόπουλος 15(4), Βογιατζής 10, Βαρδιάνος 6(2), Κερασοβίτης 6, Κουκούνιας 23(3), Μανσαράι, Κάπρης 2, Καλδής, Καμπύρης 1.