Σαν σήμερα στις 19 Ιουνίου το 1982, η ΑΕΛ αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό για τον 40ο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο πρώτος τελικός στην ιστορία της ΑΕΛ, διεξήχθη στη Νέα Φιλαδέλφεια και ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Γρηγόρης Χαραλαμπίδης στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου οι βυσσινί διαμαρτυρήθηκαν δίκαια για πέναλτι σε ανατροπή του Βαλαώρα από τον Σημαιοφορίδη, αλλά ο Θεσσαλονικιός διαιτητής Αντώνης Βασάρας δεν καταλόγισε την παράβαση. Το παράδοξο της υπόθεσης ήταν ότι ο Παναθηναϊκός είχε ζητήσει από την ΕΠΟ την εξαίρεση του Βασάρα πριν από τον τελικό. Τα εισιτήρια που είχαν κοπεί ήταν 22.560 εισιτήρια, από τα οποία τα 5.000 ήταν σε χέρια φιλάθλων της ΑΕΛ. Δείτε το video Παναθηναϊκός-ΑΕΛ 1-0

Παναθηναϊκός: (Λάκης Πετρόπουλος) Κωνσταντίνου, Κυράστας, Σημαιοφορίδης, Κόβης, Καψής, Λιβαθηνός, Νικολάε, Κουρόπουλος (78' Κατσιάκος), Χαραλαμπίδης (78' Αναστασιάδης), Ντόκεν, Γαλάκος

ΑΕΛ: (Αντώνης Γεωργιάδης) Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Aργυρoύλης, Δράμαλης (82' Βουτυρίτσας), Κουτάς (82' Μητσιμπόνας), Γκόλαντας, Βαλαώρας, Ανδρεούδης, Μαλουμίδης

Διαιτητής: Βασσάρας (επόπτες: Κουναλάκης - Τικμόγλου)