Ήταν ένα θερμό βράδυ με τη θερμοκρασία στους 31 βαθμούς. Οι Γερμανοί έφεραν μια δυνατή ομάδα. Η ΑΕΛ Καναδά άρχισε καλά με αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει. Προς έκπληξη στο ημίχρονο το σκορ ήταν 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ Πήγε σε άλλο επίπεδο. Συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και τα τέρματα άρχισαν να έρχονται. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ΑΕΛ δίκαια νικήτρια με 6-2. Σκόρερ της ΑΕΛ οι Άντριου (2), Βεργυρής, Γιούζ, Ολιβέιρα, Νας. Μετά τον αγώνα ο προπονητής της ΑΕΛ Ντέιβ Άνταμς έκανε το παρακάτω σχόλιο:
«Είμασταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα. Οι Γερμανοί παρουσιάστηκαν πολύ βελτιωμένοι και θα εκπλήξουν κάποιους αντιπάλους. Πρέπει να έχουμε καλύτερα τελειώματα και να ξεμπερδεύουμε με αυτούς τους αντιπάλους νωρίς». Για την 9η αγωνιστική η ΑΕΛ θα ταξιδέψει την προσεχή Παρασκευή, 13 Ιουλίου (19:00) στο Tillsonberg όπου θα αντιμετωπίσει τους Τιτάνες (19:00).