Ένας πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΛ, ο Αλέξανδρος Σαφαρίκας, που έμεινε ελεύθερος από τους «βυσσινί», αγωνίζεται στην Serie D της Ιταλίας με την Lecco. Μάλιστα έκανε το ντεμπούτο σε αγώνα Κυπέλλου Ιταλίας με τη Μάντοβα, όπου η ομάδα του αποκλείστηκε στα πέναλτι, ενώ ντεμπούτο έκανε στο πρωτάθλημα σε αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Serie D με αντίπαλο την Folgore Caratese, με την ομάδα του να παίρνει τη νίκη με 1-0 και να παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματος. Ο Αλέξανδρος Σαφαρίκας είναι γεννημένος στις 26 Αυγούστου 1999 στη Βέροια. Ξεκίνησε από τις ακαδημίες του Νηρέα Βέροιας και μόλις έκλεισε τα 14 αγωνίστηκε την περίοδο 2013-2014 με την ανδρική ομάδα στο τοπικό πρωτάθλημα της Α1, σαν βασικός τερματοφύλακας. Την περίοδο 2015-2016 βρέθηκε στην U-17 της Βέροιας και είχε 15 συμμετοχές, ενώ στην συνέχεια προωθήθηκε στην U-20. Το καλοκαίρι του 2017 αποκτήθηκε από την ΠΑΕ ΑΕΛ χωρίς να πάρει χρόνο συμμετοχής στην πρώτη ομάδα, ενώ από τον Σεπτέμβριο του 2018 ανήκει στη Lecco.