Η ΑΕΛ Ανδρών Βόλεϊ ξεκίνησε νικηφόρα τις επίσημες υποχρεώσεις της για την σεζόν 2018-2019, επικρατώντας της Αργούς Βόλου με 3-2 για το θεσμό του Κυπέλλου ΕΣΠΕΚΕΛ. Στο αγωνιστικό μέρος, οι παίκτες της ΑΕΛ μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, επέβαλαν τον ρυθμό τους χωρίς να δίνουν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους Βολιώτες. Το δεύτερο σετ είχε παρόμοιο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι μικρή χαλάρωση των Βυσσινί πλησίασαν στο σκορ ωστόσο το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους. Στο 3ο σετ λίγο το ανακάτεμα της τράπουλας από τους Βυσσινί, λίγο το μεγάλο αγωνιστικό πείσμα των φιλοξενούμενων και το σκορ έγινε 2-1. Καθολική υπέροχη της Άργους στο ξεκίνημα του 4ου σετ, μεγάλη σύγχυση από πλευράς ΑΕΛ και ενώ οι Βυσσινί στα μέσα του σετ ανέβασαν στροφές το σκορ έγινε 2-2. Το ται μπρέικ πιστό αντίγραφο του 1ου σετ, βρήκε τους παίκτες της ΑΕΛ να επιδεικνύουν τρομακτική υπεροχή δεν έδωσαν αλλά δικαιώματα επικρατώντας με 3-2. Το πρώτο επίσημο τεστ της ανδρικής ΑΕΛ πραγματοποιήθηκε μπροστά σε ένα κατάμεστο Αλκαζάρ, με ηλικίες κάθε εύρους γεγονός που μας χαροποιεί και μας δίνει κουράγιο για την φετινή δύσκολη αγωνιστική σεζόν. Ραντεβού στον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΠΕΚΕΛ με αντίπαλο την συμπολίτισσα ΕΑΛ η οποία επικράτησε της Ακαδημίας Τυρνάβου με 3-0.

Α.Ε.Λ.: Μακρής, Τσιώλης, Βασιλάκος, Παπαστεργίου, Παπαχρήστος, Νικητάκης, Καλαθάς, Αρχοντής, Δορδοκίδης, Καβαδίας, Αλεξόπουλος, Γρούσπας, Τριανταφύλλου, Βουτυρίτσας, Μωυσιάδης.