Δεν απογοήτευσε η ΑΕΛ Καναδά στον σημαντικότερο αγώνα της περιόδου. Στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο, πίεζε τους Άγγλους (London English) σε κάθε κατοχή της μπάλας και κατάφερε να προηγηθεί με 0-1. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Άγγλοι ισοφάρισαν σε 1-1 με ελεύθερο λάκτισμα. Η συνέχεια ανήκει αποκλειστικά στους «βυσσινί» αφού στα εναπομείναντα 25 λεπτά έπαιξε σύμφωνα με τις δυνατότητες της ΑΕΛ της περασμένης χρονιάς. Είχε ιδανικό έλεγχο και κυκλοφορία της μπάλας και πέτυχε άλλα τέσσερα τέρματα! Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ΑΕΛ θριαμβεύτρια με 1-5, που είναι το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό του πρώτου γύρου. «Όπως είχα πει, αυτό ήταν το σημαντικότερο παιχνίδι για εμάς. Οι παίκτες ανταποκρίθηκαν και έπαιξαν το παιχνίδι της ΑΕΛ. Αυτή η νίκη είναι ένας τεράστιος ενισχυτής εμπιστοσύνης για την ομάδα. Πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε το παιχνίδι μας και θα είμαστε εντάξει. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες της ΑΕΛ για την αποψινή εμφάνιση. Εξαιρετική απόδοση από όλους», δήλωσε ο Μίλτον Γουγουλιάς.

Για την ΑΕΛ σκόραραν οι Τόμσον (2), Άντριου, Βεργυρής και Μπέντλεϊ.

Την προσεχή Δευτέρα η ΑΕΛ θα βρεθεί στο γήπεδο του Πανεπιστημίου του Δυτικού Οντάριο όπου θα αντιμετωπίσει (21:00) τη Jagiellonia, ενώ δύο ημέρες αργότερα, την Τετάρτη (20:30), στο γήπεδο του ελληνικού κέντρου θα παίξει εναντίον των Πορτογάλων (PCL).