Την πέμπτη συνεχόμενη ήττα γνώρισε η ΑΕΛ Καναδά στον χθεσινό αγώνα με αντίπαλο τον Απόλλωνα (λευκοί). Παρά τις αντίθετες προβλέψεις, η ΑΕΛ αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με εννέα παίκτες, λόγω τραυματισμών. Ο Απόλλων προηγήθηκε και η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 40’ με τον Άντριου. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι παίκτες της ΑΕΛ μπήκαν δυνατά. Ωστόσο, ένα αμυντικό λάθος 15 λεπτά πριν τη λήξη έδωσε στον Απόλλωνα το προβάδισμα και τη νίκη με 2-1. «Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου απόψε.Παίξαμε σε όλο το παιχνίδι με λιγότερους παίκτες, αλλά παίξαμε καλύτερα από τον Απόλλωνα. Αξίζαμε έναν βαθμό απόψε», δήλωσε ο Μίλτον Γουγουλιάς. Την προσεχή Τετάρτη η ΑΕΛ υποδέχεται στο γήπεδο του ελληνικού κέντρου την ομάδα του St Thomas.