Σε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της περιόδου η ΑΕΛ Καναδά δεν κατάφερε να πάρει βαθμό απέναντι στην PCL. Η παίκτες του Μίλτον Γουγουλιά άρχισαν πολύ δυνατά και κυριάρχησαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, προηγούμενοι με 2-0, χάνοντας τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου η PCL μείωσε σε 2-1. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν σε 2-2 και στο 75’ πήραν το προβάδισμα με 2-3. Στο 85’ με κεραυνοβόλο σουτ η ΑΕΛ ισοφάρισε σε 3-3, αλλά με την επανέναρξη του παιχνιδιού η PCL προηγήθηκε με 3-4, ενώ οι παίκτες της ΑΕΛ έμειναν και παρακολουθούσαν. Το τέρμα ήταν καθαρά από θέση οφσάιντ, αλλά ο διαιτητής παραδέχτηκε ότι ήταν εκτός θέσης και δεν μπορούσε να δει το παιχνίδι. Στο 90’ ο Ολιβέιρα ήταν μόνος του σε απόσταση μικρότερη των δύο μέτρων από το τέρμα, του μεταβιβάστηκε η μπάλα, αλλά εκείνος την έστειλε πάνω από το δοκάρι. Τελικό αποτέλεσμα ΑΕΛ 3 PCL 4, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν τη συνάντησή τους για την προσεχή Δευτέρα στο πορτογαλικό γήπεδο, με ώρα έναρξης 20:30. Τα τέρματα της ΑΕΛ πέτυχαν οι Σάρεϊντορ (2) και Παρκ.