Όλα ήταν ακριβώς ίδια, εκτός από τον αγωνιστικό χώρο. Όπως στον αγώνα της περασμένης εβδομάδας με την PCL, έτσι και χθες η ΑΕΛ Καναδά προηγήθηκε 0-2 και κυριάρχησε ξανά επί του ίδιου αντιπάλου. Στη συνέχεια υπήρξε μια επανάληψη του προηγούμενου αγώνα και η PCL ισοφάρισε σε 2-2. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πορτογάλοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Το μόνο θετικό στοιχείο ήταν ότι ο Σκοτ Μιούλερ απέκρουσε πέναλτι.
«Τι μπορώ να πω για τον Σκοτ. Είναι ο καλύτερος τερματοφύλακας στη χώρα! Θα έπρεπε να αγωνίζεται επαγγελματικά! Είναι ακόμα νέος», ανέφερε ο Μίλτον Γουγουλιάς.
Τα τέρματα της ΑΕΛ πέτυχαν οι Σάρεϊντορ, Τόμσον, Άντριου.
Την 12η Σεπτεμβρίου η Acoriano, αντίπαλος της ΑΕΛ για τον υποβιβασμό, θα αγωνιστεί με την PCL και εφόσον νικήσει τότε τα περιθώρια στενεύουν για τους «βυσσινί».
Απομένει άλλος ένας αγώνας για την ΑΕΛ επί της υποψήφιας πρωταθλήτριας ομάδας της Αλβανίας, ο οποίος θα διεξαχθεί στο γήπεδο του ελληνικού κέντρου, την Τετάρτη, 16η Σεπτεμβρίου, 20:30.