Στο κλείσιμο της αυλαίας του πρωταθλήματος MMSL, σε έναν αδιάφορο για τις αντίπαλες ομάδες αγώνα, η ΑΕΛ Καναδά γνώρισε άλλη μια εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από την ομάδα της Αλβανίας.
Η ΑΕΛ ευτύχησε να προηγηθεί με κεραυνοβόλο σουτ του Άντριου και η παρουσία της στο γήπεδο για το πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη από αυτή της αντιπάλου της. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ εμφανίστηκε αργή και ανοργάνωτη, με αποτέλεσμα οι Αλβανοί να το εκμεταλλευτούν και να πετύχουν άλλα δύο τέρματα. Τελικό σκορ 1-3.
«Ήταν απογοητευτικό αποτέλεσμα, όπως και η περίοδος. Δεν θα κάνω σχόλια τώρα. Θα πω τις απόψεις μου για την περίοδο κάποια άλλη στιγμή», δήλωσε ο Μίλτον Γουγουλιάς.

Το ξεκίνημα της ΑΕΛ ήταν σχετικά καλό και τίποτα δεν προδίκαζε ότι θα ακολουθούσαν συνεχόμενες ήττες και εδραίωση στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Τελικά η ομάδα σώθηκε μόλις την προηγούμενη εβδομάδα χάρη στην ήττα της Acoriano από την PCL.